Burmeister & Wain Skibsværft - Liste over byggenumre


Se nærmere om skibsbyggeriet i København her.

Byggelisten for Baumgarten & Burmeister, det senere Burmeister & Wain Skibsværft indledes med nummer 0001 fra 1855 til nr. 0355 i 1927/28.
Herfra springer numrene til 0543. De oversprungne numre stemmer med de inkorporerede numre fra 0001 til 0187, som Kjøbenhavns Flydedok producerede.
B&W fortsætter derefter byggenumrene med 0543 i 1928.

Byggenumrene 0002 til 0010 var 9 transportbåde til Søværnet. En af dem, men uvist hvilken, blev omb. 1949 til sandpumper og figurerer her som byggenr. 0002. Byggenumrene 0003 til 0010 har ikke egen profil.
Byggenummer 0062 var en torpedokran til Marinen i 1872.
Byggenummer 0064 var en flydekran til Københavns Havnevæsen i 1872.
Byggenummer 0068 var en båd på 1 DWt til Bergen D/S, 1871.
Byggenummer 0072 var en slæbebåd QUINTUS til Marinen, 1872.
Byggenummer 0074 var en båd til H.C. ØRSTED, 1872.
Byggenummer 0081 var en gravemaskine til Vandbygningsvæsenet, 1874.
Byggenummer 0082 var en båd til TORDENSKJOLD, 1873.
Byggenumrene 0101 og 0103 var gravemaskiner til Vandbygningsvæsenet og Københavns havn, 1876 og 1877
Byggenummer 0135 var en redningsbåd til Sortedamssøen, 1884.
Byggenummer 0137 var en politibåd (NR. 1) til Københavns Havnevæsen, 1885.
Byggenummer 0184 var en dokport til værftet selv, 1894.
Byggenumrene 0219 og 0239 var politibådene (NR. III) og (NR. II) til Københavns Havnevæsen, 1901 og 1904.
Byggenummer 0319 blev anvendt til værftets egen dokudvidelse, 1925.
Byggenummer 0331 blev anvendt til værftets flydedok 2, i 1925.
Byggenummer 0347 marketenderipram til værftet, 1926.
Byggenummer 0574 var en olielægter til værftet, 1929.
Byggenumrene 0604, 0605, 0606 og 0610 var sænkekasser til Storstrømsbroen, 1933-34.
Byggenummer 0611 var en flydekran til bygningen af Storstrømsbroen, 1934.
Byggenummer 0618 var for arbejder på Knippelsbro, 1936.
Byggenummer 0773 blev aldrig anvendt, 1961.
Byggenumrene 0788, 0789 og 0790 var tre midtersekstioner bygget til amerikansk kunde, 1961-1962.


Forkortelsesliste nederst i teksten.
 
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=6242 0001 1855 HERMOD H/S PA LST Skroget bygget i Rønne. Maskine og udrustning fra B&W
Indenrigsministeriet, Generalpostdirektoratet, København
ID=13330 0002 1858 SANNA M/S / PRAM SAND LST Søværnet. Civil ejer fra 1949 Hvidovre Mørtelværk
ID=3529 0011 1857 NIORD H/S S/S PA LST Indenrigsministeriet, Generalpostdirektøren
Nej 0012 /
0013 /
0014
1861 BUHL /
KRIEGER /
MARSTRAND
Kanonbåde Marineministeriet, København
ID=6243 0015 1861 HJEJLEN H/S PA Hjejlen D/S, Silkeborg
ID=8888 0016 1863 FREYA H/S PA LST Indenrigsministeriet, Generaldirektøren Det kgl. danske Postvæsen, København
ID=11388 0017 1863 FYLLA S/S PA LST Skibsreder H.P. Prior, København
Nej 0018 1863 ASSISTENTEN S/S LST 8 BRT Eskildsen, København
ID=3601 0019 1863 VIBEN S/S LST Eskildsen, København
ID=10365 0020 1864 HERMOD H/S PA LST Generalpostdirektoratet
Nej 0021 1863 ST. THOMAS Gravemaskine Indenrigsministeriet, København
Nej 0022
0023
0024
1863 NO. 1
NO. 2
NO. 3
PRAM PA LST transportbåd Indenrigsministeriet, København
ID=11936 0025 1864 VICEGOUVERNEUR BERG S/S PA Indenrigsministeriet, København
(for brug på St. Thomas)
ID=11937 0026 1864 DAGMAR S/S PA BGS Odense Kanalselskab
Nej 0027
0028
0029
0030
0031
0032
0033
1864 NO. 14
NO. 15
NO. 16
NO. 17
NO. 18
NO. 19
NO. 20
PRAM PA LST transportbåd Marineministeriet, København
ID=11939 0034 1865 AXELHUUS S/S LST F.T. Adolphs Enke, København
ID=9368 0035 1865 ØRESUND S/S Bjærgningsskib Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise, København
ID=11940 0036 1865 VEILE S/S PA LST F.T. Adolphs Enke, København
ID=13177 0037 1865 UFFO S/S PA LST H.P. Prior, København
ID=11735 0038 1865 ST. KNUD S/S BGS Odense D/S A/S, Odense
ID=3260 0039 1865 AARHUUS S/S PA LST D/S Aarhuus af 1865 A/S, Århus
ID=11942 0040 1866 SAXO S/S PA LST H.P. Prior, København
ID=8401 0041 1866 ROLF S/S PA LST Svendborg-Rudkøbing Selskab I/S, Svendborg
ID=12942 0042 1866 FALSTER S/S PA LST Dampskibs-I/S, Nykøbing F.
ID=12371 0043 1866 SKANDIA S/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866, Rønne
ID=6395 0044 1866 DAGMAR S/S BGS Partrederi ved Løwe & Olsen, København
ID=3363 0045 1867 FYEN S/S PA ISB Indenrigsministeriet, Generalpostdirektoratet, København
ID=3336 0046 1868 DANIA S/S H/S LST DFDS, København
ID=9600 0047 1868 HELSINGØR S/S BJÆRG Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise, København
ID=6319 0048 1868 ARCHIMEDES S/S BGS Københavns Havnevæsen, København
Nej 0049 1868 NO. 7 Gravemaskine Københavns Havnevæsen, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=11470 0050 1869 HROAR S/S LST Danmark D/S A/S, København
ID=11944 0051 1869 THY S/S PA LST DFDS, København
ID=11585 0052 1869 SKJOLD S/S PA LST Dampskibet Skjolds Rederi I/S, Svendborg
ID=3878 0053 1869 SPODSBJERG S/S PA LST Det forenede D/S på Langeland og Lolland, Nakskov
ID=11948 0054 1869 HOLGER S/S BGS Kjøbenhavns Skibsvandforsynings-Selskab, København
ID=6396 0055 1871 VALDEMAR S/S BGS Partrederi i København med Formand Julius W. Olsen
Nej 0056 1871 ACTIV Gravemaskine H.P. Prior, København
ID=6720 0057 1870 ROLF S/S PA LST Partrederiet D/S Danmark, København
ID=8273 0058 1870 BERGENHUUS S/S LST Partrederi i København, ved Fr. Th. Adolphs Enke
ID=17616 0059 1871 BERGEN S/S LST Konsul A. Konow, Bergen
ID=6254 0060 1871 TITANIA S/S PA LST Stettin-Kjøbenhavnske D/S A/S, Stettin, Polen (dengang Ty.)
ID=17617 0061 1873 REFSHALEN S/S BGS Vandforsyningsskib Kjøbenhavns Skibsvandforsyningsselskab, København
ID=6253 0063 1871 THORVALDSEN S/S LST Danmark D/S A/S, København
ID=11754 0065 1871 ØST S/S BGS Dampbaads I/S paa Søerne, ved Larsen & Poulsen, København
ID=11941 0066 1871 VEST S/S BGS Dampbaads I/S paa Søerne, ved Larsen & Poulsen, København
ID=11664 0067 1872 HORSENS S/S PA LST Actieselskabet Horsens, København, ved I.D.S. Adolph
ID=6548 0069 1872 FREDERIK S/S LST DFDS, København
ID=7124 0070 1872 LOUISE S/S LST DFDS, København
ID=6604 0071 1872 H.C. ØRSTED M/S LST KABEL Det Store Nordiske Telegraf-Selskab A/S, København
ID=6172 0073 1873 ABSALON S/S LST Danmark D/S A/S, København = Thomas Sonne & Co.
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=6605 0075 1873 HEIMDAL S/S PA LST Dampskibsselskabet paa Bornholm A/S, Rønne
ID=10480 0076 1873 FRITZ JUEL S/S H/S PA Baron Frederik Juel Brockdorf, Troense
ID=12476 0077 1873 KATTEGAT S/S BJÆRG Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, København
ID=8867 0078 1874 GEFION S/S H/S PA Kjøbenhavn-Malmö D/S A/S, overgået til DFDS, København
ID=9675 0079 1874 GYLFE S/S PA Kjøbenhavn-Malmö D/S A/S, overgået til DFDS, København
ID=12048 0080 1873 SALLINGSUND S/S PA Indenrigsministeriet, Generalpostdirektøren, København
ID=9555 0083 1875 CHRISTIANIA S/S H/S PA LST DFDS, København
ID=6386 0084 1875 CHRISTIAN IX S/S LST DFDS, København
ID=17618 0085 1875 STAFET S/S PA BGS B&W til eget brug
ID=9577 0086 1875 THINGVALLA S/S PA Sejl- og Dampskibsselskabet af 1873 A/S, København
ID=13349 0087 1875 DRAGØR S/S BGS Det Forenede Bugserselskab A/S, København
ID=8272 0088 1875 AALBORG S/S H/S PA LST DFDS, København
ID=11162 0089 1875 DROGDEN S/S BGS Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, København
ID=11645 0090 1875 ESBERN SNARE S/S LST Puggaard & Hage ved H. Puggaard & Co., Nakskov
ID=17619 0091 1875 FULTON S/S BGS Københavns Havnevæsen, København
ID=17620 0092 1874 ALEXANDRA S/S LST Det Forenede Bugserselskab A/S, København
ID=8960 0093 1876 VOLMER S/S LST Carl D/S A/S, København
ID=11461 0094 1876 HARALD S/S LST Carl D/S A/S, København
Nej 0095 1875 MICHELLE SELCHAU S/S PA barkasse Kaptajn Gerstenberg, Helsingør
ID=10652 0096 1876 BALDUR S/S PA LST DFDS, København
ID=6167 0097 1877 A.N. HANSEN M/S PA LST DFDS, København
ID=11719 0098 1877 O.B. SUHR S/S LST DFDS, København
ID=9433 0099 1876 FREDERIKSHAVN M/S LST DFDS, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=6236 0100 1876 SOPHUS DANNESKJOLD SAMSØE S/S PA
ID=12046 0102 1876 DELFINEN S/S BGS Indenrigsministeriet København, ved Vandbygningsvæsenet
ID=6166 0104 1877 LØVENØRN S/S INSP Fyr- og Vagervæsenet, København
ID=13240 0105 1877 H.J. PALLISEN S/S LST Dampskibet H.J. Pallisen A/S, København
ID=13240 0106 1877 HERTHA S/S BGS BJÆRG Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, Købenahvn
ID=8411 0107 1878 H.P. PRIOR S/S PA LST DFDS, København
ID=7305 0108 1879 SKIRNER S/S PA LST Det kgl. danske Postvæsen, København
ID=9467 0109 1880 DANNEBROG S/S H/S PA Kongeskib Orlogsflåden. Kongeskib for Christian IX
ID=6617 0110 1879 ANSGAR S/S LST Danmark D/S A/S, København
ID=7192 0111 1880 MOSKOV S/S LST DFDS, København
ID=7912 0112 1880 NISHIJ NOVGOROD S/S LST DFDS, København
ID=17024 0113 1880 STORE NORDISKE S/S KABEL Det Store Nordiske Telgrafselskab A/S, København
ID=9761 0114 1880 MASNEDSUND S/S PA Færge Genralpostdirektoratet, København
ID=17621 0115 1881 ULLER S/S BGS Randers Havnevæsen, Randers
ID=13149 0116 1881 KURSK S/S LST DFDS, København
ID=11715 0117 1881 KIEW S/S LST DFDS, København
ID=9578 0118 1882 GEISER S/S PA Emigrantskib Thingvalla D/S A/S, København
ID=17622 0119 1881 STUBBEKJØBING S/S PA POST Stubbekjøbing D/S A/S, Stubbekøbing
ID=3613 0120 1882 GEORG STAGE (I) Fuldskib, SKOLE Georg Stages Minde ved stifteren Frederik G. Stage, København
ID=11724 0121 1883 PERM S/S LST DFDS, København
ID=9336 0122 1883 KASAN S/S PA LST DFDS, København
ID=12132 0123 1882 ISLAND S/S PA LST Thingvalla D/S A/S, København
ID=12520 0124 1882 LAURA S/S LST DFDS, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=10328 0125 1883 ÆGIR S/S H/S PA ISB Generalpostdirektoratet, senere DSB, København
ID=11856 0126 1883 STÆRKODDER S/S PA ISB De Sjællandske Statsbaner, senere DSB, København.
ID=11496 0127 1883 CHRISTIANSBORG S/S LST Dannebrog D/S A/S, København
ID=11485 0128 1883 FREDERIKSBORG S/S LST Dannebrog D/S A/S, København
ID=8710 0129 1884 AMALIENBORG S/S LST Dannebrog D/S A/S, København
ID=17623 0130 1884 EXPRES S/S PA B&W, København
ID=11723 0131 1884 OMSK S/S LST DFDS,København
ID=13176 0132 1885 TOMSK S/S LST DFDS,København
ID=11449 0133 1884 SKJALM HVIDE S/S LST Skjalm Hvide D/S A/S, København
ID=11195 0134 1885 EM. Z. SVITZER S/S BGS Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, København
ID=11703 0136 1885 M.G. MELCHIOR S/S PA LST DFDS, København
ID=9186 0138 1886 VALDEMAR S/S PA ISB DSB, København
ID=17624 0139 1885 PRØVEN S/S BGS LST Statens Vandbygningsvæsen, København
ID=7347 0140 1886 THOR S/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=8027 0141 1886 MANDJUR S/S KRIG Russiske Flåde, St. Petersborg
ID=9180 0142 1887 SJÆLLAND S/S PA Jernbanefærge DSB, København
ID=17625 0143 /
0144 /
0145
1886
1886
1887
TOLDKRYDSER NO.1
TOLDKRYDSER NO.2
TOLDKRYDSER NO.3
S/S PA INSP Københavns Toldvæsen, København
ID=11740 0146 1888 SØNDERJYLLAND S/S PA LST DFDS, København
ID=12539 0147 1888 LEOPOLD II S/S LST DFDS, København
ID=13144 0148 1888 GEORGIOS I S/S LST DFDS, København
Nej 0149 1888 POLITIBÅD NO. 2 S/S PA INSP Københavns Havnepoliti, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=11594 0150 1889 ROSENBORG S/S LST Dannebrog D/S A/S, København
ID=6509 0151 1889 FREDENSBORG S/S LST Dannebrog D/S A/S, København
ID=8036 0152 1889 DAGMAR S/S H/S PA Jernbanefærge DSB, København
ID=13138 0153 1889 DOURO S/S LST DFDS, København
ID=13165 0154 1889 PREGEL S/S LST DFDS, København
ID=11392 0155 1889 CHR. BROBERG S/S LST DFDS, København
ID=12062 0156 1890 J.C. JACOBSEN S/S LST DFDS, København
ID=9170 0157 1890 MARIE S/S ISB PA Jernbanefærge DSB, København
ID=11669 0158 1890 TYDSKLAND S/S LST Nordsøen D/S A/S, København
ID=17626 0159 1890 RUSLAND S/S LST Nordsøen D/S A/S, København
ID=13164 0160 1890 OLUF BAGER S/S PA LST DFDS, København
ID=9254 0161 1890 FIONA S/S PA LST DFDS, København
ID=9556 0162 1890 CHRISTINE S/S TK LST Det Danske Petroleums-Aktieselskab, København
ID=11743 0163 1891 TEJO S/S LST DFDS, København
ID=11511 0164 1891 GRANE S/S BGS ISB Københavns Havnevæsen
ID=7649 0165 1891 NORDSØEN S/S LST Partrederi med Jørgen Lauritzen og BR. hos Ditlev Lauritzen = JL, Esbjerg
ID=15284 0166 1891 ENIGHEDEN S/S LST Rederiet H.C. Christensen, Marstal
ID=12940 0167 1891 ASK S/S LST Activ D/S A/S, Randers, ved skibsmægler Carl Hassager
Nej 0168 1891 ZEUS S/S Barkasse B&W, København, for eget brug
ID=12245 0169 1891 ALEXANDRA Bark LST Barkskibet Alexandras Rederi, København
ID=8120 0170 1892 DANMARK Bark LST Barkskibet Danmarks Rederi A/S, København
ID=17627 0171 1892 HUDIKSVALL S/S LST H.M. Gehrckens Rederi, Hamburg
ID=17628 0172 1892 MAGNET S/S LST H.P. Breckwoldt junr.s Rederi, Hamburg
ID=17629 0173 1892 HOLLAND S/S LST Nordsøen D/S A/S, København
ID=9144 0174 1892 ALEXANDRA S/S H/S PA Jernbanefærge DSB, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=9244 0175 1893 EDDA S/S PA Jernbanefærge DSB, København
ID=9185 0176 1893 THYRA S/S H/S PA Jernbanefærge DSB, København
ID=11459 0177 1893 FRODE S/S LST Gorm D/S A/S, København
ID=11452 0178 1893 DANMARK S/S LST Dampskibet Skjold A/S, København
ID=17630 0179 1893 SÖDERHAMN S/S LST H.M. Gehrckens Rederi, Hamburg
ID=8200 0180 1894 JYLLAND S/S PA ISB Jernbanefærge DSB, København
ID=6630 0181 1893 FREMAD S/S BGS ISB Odense Bys Kanaludvalg, Odense
ID=17631 0182 1893 ULFSUND S/S PA Færge Præstø Amts Vejvæsen, Næstved
ID=8239 0183 1896 STANDART S/S YACHT KONGE Russiske Zar, Skt. Petersborg
ID=7650 0185 1919 Kontraheret som RIGEL (No.)
Afleveret som ALADDIN (Dk)
S/S LST Det Dansk-Norske D/S A/S, København
ID=8032 0186 1895 KJØBENHAVN S/S H/S PA Jernbanefærge DSB, København
ID=12683 0187 1896 SLEIPNER S/S ISB Københavns Havnevæsen, København
ID=10581 0188 1897 NADESHNIJ S/S ISB Den russiske Marine, Vladivostok
ID=9725 0189 1899 MAHA VAJIRAVUDH S/S PA LST ØK, København / East Asiatic Company, Bangkok
ID=12610 0190 1896 LIVONIA S/S LST Baltic D/S A/S, København
ID=7379 0191 1897 KENTUCKY S/S LST DFDS, København
ID=11066 0192 1897 ARKANSAS S/S LST DFDS, København
ID=9146 0193 1898 FREJA S/S PA Færge DSB, København
ID=11274 0194 1898 NORA S/S LST Vesterhavet D/S A/S, = JL, Esbjerg
ID=10658 0195 1898 RUDOLPH Skonnert TK LST Det Danske Petroleums Selskab, København
Nej 0196 1898 HØRBY S/S PA FTF Godsejer Grevenkop Castenskjold
ID=13007 0197 1898 FLANDRIA S/S LST Inga D/S A/S, København
ID=10646 0198 1898 CALEDONIA S/S LST Union D/S A/S, København
ID=17632 0199 1899 ULABRAND S/S LST Ulabrand A/S ved Hjalmar Røed & Co., Tønsberg
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=9306 0200 1899 ANNAM S/S PA LST ØK, København
ID=17633 0201 1898 DFDS 1 PRAM LST DFDS, København
ID=17634 0202 1898 DFDS 2 PRAM LST DFDS, København
ID=17635 0203 1898 DFDS 3 PRAM LST DFDS, København
ID=17636 0204 1898 DFDS 4 PRAM LST DFDS, København
ID=17637 0205 1898 DFDS 5 PRAM LST DFDS, København
ID=17638 0206 1899 DFDS 6 PRAM LST DFDS, København
ID=17639 0207 1898 DFDS 9 PRAM LST DFDS, København
ID=17640 0208 1899 DFDS 10 PRAM LST DFDS, København
ID=10672 0209 1899 BORNHOLM S/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=3807 0210 1900 MANCHURIA S/S PA LST ØK, København
ID=9182 0211 1900 STOREBÆLT S/S H/S PA Jernbanefærge DSB, København
ID=17641 0212 1902 BOJARIN S/S KRIG Den Russiske Marine
ID=11832 0213 1901 NORDSØEN S/S LST Vesterhavet D/S A/S, = JL., Esbjerg
ID=17642 0214 1901 ELG S/S LST T. Hansen, Lyngør, Norge
ID=11634 0215 1901 BENEDIKT S/S PA LST DFDS, København
ID=17643 0216 1901 SAGA S/S LST Saga A/S ved skibsreder Hagbard Waage, Oslo
ID=17644 0217 1902 TAUNTON S/S PA LST Taunton A/S ved A.F. Klaveness & Co., Sandefjord
ID=11506 0218 1901 ERINDRING S/S LST Skibsreder H.C. Christensen, Marstal
ID=17645 0220 1902 SKELLEFTEÅ S/S LST Skibsreder H.M. Gehrckens, Hamburg
ID=17646 0221 1902 FRUTERA S/S LST Rederiet Frutera A/S, Oslo, ved skibsreder Conrad B. Hofgaard
ID=17647 0222 1902 HIPPOLYTE DUMOIS S/S LST Rederiet Hippolyte Dumois A/S, Oslo, ved skibsreder Conrad B. Hofgaard
ID=6365 0223 1902 BRETLAND S/S LST Det Danske Kulkompagni A/S, København
ID=12841 0224 1902 SKODSBORG S/S LST D/S af 1896 A/S ved C.K. Hansen, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=17648 0225 1903 VERA S/S LST Rederiet A.F. Klaveness & Co., Sandefjord
ID=17649 0226 1903 VERONA S/S LST Rederiet A.F. Klaveness & Co., Sandefjord
ID=17650 0227 1903 LAOS S/S PA LST l'East Asiatique-Francais, Marseille
ID=17651 0228 1903 BREWSTER S/S PA LST Skibsreder Hans H. Schmidt, Hamburg
ID=17652 0229 1903 BOUND BROOK S/S PA LST Skibsreder Hans H. Schmidt, Hamburg
ID=7380 0230 1903 PACIFIC S/S KABEL Store Nordiske Telegraf-Selskab A/S, København
ID=17653 0231 1903 BAKER S/S PA LST Skibsreder M. Jebsen, Hamburg
ID=17654 0232 1904 BRADFORD S/S PA LST Skibsreder M. Jebsen, Hamburg
ID=12637 0233 1904 ST. THOMAS S/S PA LST Det Vestindiske Kompagni A/S, København
ID=17655 0234 1904 KONG OSCAR II S/S PA LST Arendals D/S A/S, Arendal
ID=13433 0235 1904 THOR PRAM Løfteponton Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, København
ID=13434 0236 1904 ODIN PRAM Løfteponton Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, København
ID=11741 0237 1904 SØNDERJYLLAND S/S PA LST DFDS, København
ID=7299 0238 1905 SKANDIA S/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=9135 0240 1905 HANS EGEDE S/S PA LST Grønlandske Handel = KGH, København
ID=11390 0241 1904 VESTERHAVET S/S REDN Landbrugsministeriet for Fiskeridirektoratet, København
ID=13296 0242 1904 VIKING S/S BGS BJÆRG Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, København
Nej 0243 /
0244
1905 KULPRAM I /
KULPRAM II
PRAM LST Det Vestindiske Kompagni, København
ID=7381 0245 1905 KRONPRINSESSAN VICTORIA S/S LST Nordstjernan A/B, Stockholm
ID=7382 0246 1905 PRINSESSAN INGEBORG S/S LST Nordstjernan A/B, Stockholm
ID=7383 0247 1905 DANA S/S LST Det Danske Kulkompagni A/S, København
ID=7384 0248 1906 PROTECTOR S/S BGS Em. Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, København
ID=7385 0249 1906 TRANQUEBAR S/S LST ØK, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7386 0250 1906 NICOBAR S/S PA LST ØK, København
ID=7387 0251 1906 KONG HAAKON S/S PA LST DFDS, København
ID=7388 0252 1906 DRONNING MAUD S/S PA LST DFDS, København
ID=3821 0253 1907 VIKING Bark 4-m. SKOLE LST Den Danske Handelsflådes Skoleskib for Befalingsmænd, København
ID=7389 0254 1907 HAAKON S/S LST D/S St. Olaf ved Christian T. Boe, Arendal
ID=17656 0255 1907 OLAF S/S LST St. Olaf D/S A/S, Arendal
ID=7390 0256 1907 ST. JAN S/S PA LST ØK, København
ID=7391 0257 1907 ST. THOMAS S/S PA LST ØK, København
ID=7392 0258 1907 ST. CROIX S/S PA LST ØK, København
ID=7393 0259 1907 BINTANG S/S LST ØK, København
ID=7394 0260 1907 SAMUI S/S LST ØK, København
ID=7395 0261 1908 WASHINGTON S/S LST H. Kirschner D/S A/S, København
ID=7397 0262 1907 VALKYRIEN S/S BGS Em.Z. Svitzers Bjergnings-Entreprise A/S, København
ID=7399 0263 1908 SVERIGE S/S PA Øresund D/S A/S, København
ID=7401 0264 1908 WEGADESK S/S LST A.F. Klavenes & Co., Sandefjord
ID=7402 0265 1908 HERAKLES S/S BGS Bjergnings- och Dykeri A/B Neptun, Stockholm
ID=7403 0266 1918 RASK S/S LST Kjøbenhavns Bunkerkul Depot A/S, København
ID=7407 0266a 1919 BANKA S/S LST ØK, København
ID=7408 0267 1908 CHRISTIAN IX S/S PA Jernbanefærge DSB, København
ID=7410 0268 1909 PEKING S/S LST Svenska Östasiatiska Kompagniet, Göteborg
ID=7411 0269 1909 ØRNEN S/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=7412 0270 1909 FLORA S/S PA LST DFDS, København
ID=7413 0271 1910 ODIN S/S PA DSB, København
ID=7414 0272 1910 JAKUT S/S PA LST EAC, København, og straks overdraget til
Russian East Asiatic Co., St. Petersburg
ID=7415 0273 1910 ALEUT (Rus.) næ. til
ST. LUCIA
S/S PA LST Russian East Asiatic Co., St. Petersburg
Ved leveringen overdraget ØK, København
ID=7416 0274 1912 SØULVEN S/S KRIG Torpedobåd Søværnet, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7417 0275 1912 FLYVEFISKEN S/S KRIG Torpedobåd Søværnet, København
ID=6794 0276 1912 SELANDIA M/S PA LST ØK, København
ID=7418 0277 1912 FIONIA M/S PA LST ØK, København
ID=8464 0278 1911 MANCHIONAEAL S/S PA LST O. & A. Irgens, Bergen
ID=7420 0279 1911 MANDEVILLE S/S PA LST A.F. Klaveness & Co., Sandefjord
ID=7421 0280 1911 MINSK S/S LST DFDS, København
ID=7422 0281 1911 TOMSK S/S LST DFDS, København
ID=7423 0282 1912 POLARLYS S/S PA LST Bergenske D/S, Bergen
ID=7424 0283 1912 AARHUS S/S PA LST DFDS, København
ID=7426 0284 1912 AVANTI S/S LST DFDS, København
ID=7427 0285 1912 SUECIA M/S PA LST Nordstjernan, Stockholm
ID=7428 0286 1913 PEDRO CHRISTOPHERSEN M/S PA LST Nordstjernan, Stockholm
ID=3114 0287 1913 SIAM M/S LST ØK, København
ID=6614 0288 1913 ANNAM M/S LST ØK, København
ID=17657 0289 1914 KRONPRINS GUSTAF ADOLF M/S LST Nordstjernan A/B, Stockholm
ID=17658 0290 1914 KRONPRINSESSAN MARGARETHA M/S LST Nordstjernan A/B, Stockholm
ID=6374 0291 1913 CALIFORNIA S/S PA LST DFDS, København
ID=7433 0292 1914 HEIMDAL S/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=7434 0293 1914 FIONIA M/S PA LST ØK, København
ID=7429 0294 1914 MALAKKA M/S PA LST ØK, København
ID=7430 0295 1914 TONGKING M/S PA LST ØK, København
ID=11618 0296 1914 AALBORGHUS M/S PA LST DFDS, København
ID=17659 0297 1914 PACIFIC M/S LST Nordstjernan A/B, Stockholm
ID=17660 0298 1915 SAN FRANCISCO M/S LST Nordstjernan A/B, Stockholm
ID=7431 0299 1915 PANAMA M/S LST ØK, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7432 0300 1915 AUSTRALIEN M/S LST ØK, København
ID=7435 0301 1915 VIDAR S/S LST DFDS, København
ID=7436 0302 1915 COLUMBIA M/S LST ØK, København
ID=7437 0303 1915 CHILE M/S LST ØK, København
ID=7438 0304 1916 OREGON M/S LST DFDS, København
ID=7439 0305 1916 NORDLYS S/S LST Norden D/S A/S, København
ID=7441 0306 1916 PERU M/S LST ØK, København
ID=7442 0307 1916 GEORG WASHINGTON M/S LST KØLE Fred Olsen & Co., Oslo
ID=7443 0308 1918 BONHEUR M/S LST Fred Olsen & Co., Oslo
ID=6682 0309 1919 ASIA M/S LST ØK, København
ID=7444 0310 1920 THEODORE ROOSEVELT M/S LST Fred Olsen & Co., Oslo, Norge
ID=7445 0311 1917 VALPARAISO M/S LST Nordstjernan A/B, Stockholm
ID=7446 0312 1921 COMETA M/S LST Bergenske Dampskibsselskab, Bergen
ID=7447 0313 1918 LIMA M/S LST Nordstjernan, Stockholm
ID=6196 0314 1920 AFRIKA M/S LST ØK, København
ID=7455 0315 1921 FORMOSA M/S LST Svenska Östasiatiska Kompagniet, Göteborg
ID=7451 0316 1921 MALAYA M/S LST ØK, København
ID=7448 0317 1921 KEDOE M/S LST Nederlandsche Stoomvart Maatschappij Rotterdamsche Lloyd, Rotterdam
ID=7452 0318 1925 MULCRA M/S LST Skrog bygget som nr. 0031 på Svendborg Skibsværft
Udrustning og maskine fra B&W.
Adelaide Steamship Co., Sydney
ID=7456 0320 1922 TENERIFFA M/S LST Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg
ID=8865 0321 1922 THALATTA M/S LST Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg
ID=7453 0322 1924 FREM M/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=7454 0323 1923 HUSSAR SMH FTF E.F. Hutton, New York, USA
ID=8864 0324 1922 TENNESSEE M/S LST Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7457 0325 1923 CRUX M/S LST Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg
ID=7458 0326 1924 RIGEL M/S LST Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg
ID=7459 0327 1923 NORDBO M/S LST Norden D/S A/S, København
ID=7449 0328 1924 NORDHVAL M/S LST Norden D/S A/S, København
ID=7460 0329 1925 SØRVAND M/S LST Laur. Klosters Rederi A/S, Oslo
ID=7461 0330 1925 AUSTVARD M/S LST Laur. Klosters Rederi A/S, Oslo
ID=7462 0332 1924 VEDETTE M/S FTF Yacht Fred. W. Vanderbilt, New York, USA
ID=7450 0333 1924 VINLAND M/S LST Knut Knutsen A/S, Haugesund
ID=7463 0334 1925 BORGESTAD M/S LST Borgestad A/S, Borgestad Porsgrunn
ID=7465 0335 1925 CHR. KNUDSEN M/S LST Borgestad A/S, Borgestad Porsgrunn
ID=7466 0336 1925 PRIMERO M/S LST Ivarans Rederi, Oslo
ID=7468 0337 1925 DANMARK M/S LST ØK, København
ID=7467 0338 1925 SEGUNDO M/S LST Ivarans Rederi A/S, Oslo
ID=7469 0339 1925 TERCERO M/S LST Rederiet Correct A/S, Oslo
ID=12861 0340 1926 NORDPOL M/S LST Norden D/S A/S, København
ID=7470 0341 1926 MOMBA M/S LST Adelaide Steamship Co., Sydney
ID=7471 0342 1926 MUNDOO M/S LST Næ. 1926 til MUNDALLA.
Adelaide Steamship Co., Sydney
ID=7472 0343 1926 BRANDANGER M/S LST Westfal-Larsen, Bergen
ID=7473 0344 1926 HØYANGER M/S LST Westfal-Larsen, Bergen
ID=7464 0345 1926 BRYNJE M/S LST Borgestad A/S, Borgestad, Porsgrunn
ID=7474 0346 1927 MINNIPA M/S PA LST Adelaide Steamship Co., Sydney
ID=7475 0348 1927 CHRISTIAN M/S TK LST Myren D/S A/S, København
ID=7477 0349 1927 NIMBIN M/S LST North Coast Steam Navigation Co., Sydney
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7478 0350 1927 SILJESTAD M/S LST A.F. Klaveness, Oslo
ID=7479 0351 1927 DAGHILD M/S TK LST John P. Pedersen, Oslo
ID=7480 0352 1927 FERNLANE M/S LST Fearnley & Eger, Oslo
ID=7481 0353 1927 IRLAND M/S LST Det Dansk-Franske D/S A/S, København
ID=7482 0354 1928 SIR OSBORN HOLMDEN M/S LST A.F. Klaveness, Oslo
ID=7274 0355 1928 BRETAGNE M/S LST Det Dansk-Franske D/S A/S, København
Her slutter byggenummerrækken med nr. 0355.
De 187 byggenumre fra Kjøbenhavns Flydedok valgte værftet
ved fusionen mellem de to værfter at lade indgå i B&W rækkefølgen.
Derfor fortsætter byggenumrene nu fra 0543.

ID=7483 0543 1928 SUD ATLANTICO M/S LST Linea Sud-Americana, Oslo
ID=7484 0544 1928 SLEMMESTAD M/S LST A.F. Klaveness, Oslo
ID=7486 0545 1928 VICTORIA M/S FISK Société nouvelle des Pecheries a Vapeur, Arachon
ID=7487 0546 1928 MELINGA M/S LST North Coast Steam Navigation Co., Sydney
ID=7485 0547 1928 SUD PACIFICO M/S LST Linea Sud-Americana, Oslo
ID=7488 0548 1928 HIDLEFJORD M/S TK LST Rederiet M/S Hidlefjord, Stavanger
ID=7489 0549 1928 SANDAR M/S TK LST Viriks Rederi, Sandefjord
ID=17661 0550 1928 SUD AFRICANO M/S LST Linea Sud Americano A/S, Oslo
ID=7490 0551 1928 FERNMOOR M/S LST Fearnley & Eger, Oslo
ID=7492 0552 1929 SANTA INEZ M/S PA LST Grace Steamship Co., New York
ID=7493 0553 1929 SANTA RITA M/S PA LST Grace Steamship Co., New York
ID=7494 0554 1928 N.C. MONBERG S/S LST Det Danske Kulkompagni, København
ID=7497 0555 1928 YANDRA M/S LST Adelaide Steamship Co., Sydney
ID=7495 0556 1927 B&W SELVLOSSERPRAM PRAM LST B&W, København
ID=7496 0557 1929 STJERNEBORG M/S LST Dannebrog D/S A/S, København
ID=7491 0558 1929 SOMERVILLE M/S LST A.F. Klaveness, Oslo
ID=6519 0559 1930 AMERIKA M/S PA LST ØK, København
ID=7204 0560 1930 BORINGIA M/S PA LST ØK, København
ID=7498 0561 1929 PACIFIC RANGER M/S LST Furness, Withy & Co., London
ID=7499 0562 1929 ILMATAR S/S LST Finska Ångfartygs A/B, Helsinki
ID=7500 0563 1929 NYHORN M/S LST Christian Haalands rederi, Haugesund
ID=7501 0564 1929 ÆGIR M/S INSP Den islandske stat, Reykjavik
ID=7502 0565 1929 PLEASANTVILLE M/S LST A.F. Klaveness & Co., Oslo
ID=7503 0566 1930 CORNEVILLE M/S LST A.F. Klaveness & Co., Oslo
ID=7504 0567 1929 HALLINGDAL M/S LST Rederiet Boe & Pedersen, Oslo
ID=7505 0568 1930 TARANGER M/S LST Westfal-Larsen & Co., Bergen
ID=7507 0569 1930 THERMOPYLÆ M/S LST Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg
ID=6363 0570 1930 BORNHOLM M/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=7506 0571 1930 HERANGER M/S LST KØLE Westfal-Larsen, Bergen
ID=7508 0572 1930 TROJA M/S LST Den norske Afrika og Australielinje A/S m.fl., Tønsberg
ID=7509 0573 1930 MINERVA M/S LST H.M. Wrangell & Co., Haugesund
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7510 0575 1930 NORDHAVET M/S LST Norden D/S A/S, København
ID=7651 0576 1932 FERNBROOK M/S LST Fearnley & Eger, Oslo
ID=7238 0577 1930 BORNHOLM M/S LST Dansk-Franske D/S A/S, København
ID=7652 0578 1930 BAMAKO M/S LST Compagnie de Navigation Paquet, Marseilles
ID=7653 0579 1931 CHR. SASS M/S LST Myren D/S A/S, København
ID=7654 0580 1930 MAUD M/S LST Hjalmar Røed & Co., Tønsberg
ID=3101 0581 1931 EUROPA M/S PA LST ØK, København
ID=7655 0582 1934 HØEGH MERCHANT M/S LST Leif Høegh & Co., Oslo
ID=7656 0583 1930 VISTULA M/S PA LST DFDS, København
ID=7657 0584 1930 ORLA II M/S LST Bergvall's Rederi, Oslo
ID=7658 0585 1931 CYPRIA M/S LST Hassel Skibs-A/S / Odfjell, Minde
ID=7659 0586 1931 NOREG M/S TK LST H.M. Wrangell & Co., Haugesund
ID=7660 0587 1931 HERBORG M/S TK LST Sigurd Herlufson & Co., Oslo
ID=7661 0588A 1931 ARONIA M/S FTF M. Armand Esders, Paris
ID=7662 0589 1931 ARAMIS M/S TK LST Bernhard Hanssen & Co., Flekkefjord
ID=7663 0590 1931 DANMARK M/S TK LST Myren D/S A/S, København
ID=7664 0591A 1932 VERITAS V PRAM TK LST Alfred Olsen & Co. A/S, København
ID=6688 0592 1934 ASTA M/S LST KØLE Vesterhavet D/S A/S, ved JL, København
ID=7668 0593 1931 INGRIA M/S LST Jacob Kjøde A/S, Bergen
ID=7669 0594 1931 GARONNE M/S TK LST Fearnley & Eger, Oslo
ID=7670 0595 1932 HENRY DESPREZ M/S TK LST Compagnie Auxiliaire de Navigation, Paris
ID=7671 0596 1931 ATLANTIS M/S EKSP Havundersøgelsesskib Oceanographic Institution, Massachussett, USA
ID=7672 0597 1931 MOONTA M/S PA LST Adelaide Steamship Company, Sydney
ID=7673 0598 1931 KALUNDBORG M/S PA Færge DSB, København
ID=7674 0599 1932 TERIBERKA S/S LST selvlosserpram USSR / Rusland, Arkhangelsk
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7675 0600 1932 INDIGA S/S LST selvlosserpram USSR / Rusland, Arkhangelsk
ID=7676 0601 1933 REFRIGERATOR NO. 1 M/S LST KØLE USSR / Rusland
ID=7677 0602 1933 REFRIGERATOR NO. 2 M/S LST KØLE USSR / Rusland
ID=7678 0603 1933 LENA / TSCHELUSKIN M/S PA LST Far-Eastern Shipping Company, Vladivostok
ID=7667 0607 1934 DORA M/S LST KØLE Vesterhavet D/S A/S, = JL., København
ID=6681 0608 1935 ASBJØRN M/S LST Myren D/S A/S, København
ID=7679 0609 1934 WYRALLAH (Aus.) M/S LST North Cast Steam Navigation Co., Sydney
ID=7680 0612 1935 MOSVOLD M/S TK LST Mosvold's Shipping Co., Farsund
ID=7681 0613 1935 PETTER M/S TK LST Jensen's Rederi III, Hisøy per Arendal
ID=7682 0614 1935 HØEGH CARRIER M/S TK LST Skibs-A/S Arnstein / Leif Høegh & Co., Oslo
ID=7683 0615 1936 TUREBY M/S LST Motortramp A/S, Kalvehave
ID=7684 0616 1936 SKAGERAK M/S LST Olaf Ditlev-Simonsen, Oslo
ID=7685 0617 1936 KATTEGAT M/S LST Olaf Ditlev-Simonsen, Oslo
ID=7686 0619 1936 MOSSOVIET S/S LST Sovjetrederi, USSR, Rusland
ID=7687 0620 1936 URALMASH S/S LST Sovjetrederi, USSR, Rusland
ID=7688 0621 1936 KUZNETSKSTROJ S/S LST Sovjetrederi, USSR, Rusland
ID=6846 0622 1936 HAMMERSHUS M/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=7689 0623 1937 ESSO BELGIUM M/S TK LST American Petroleum Co., Antwerpen
ID=7690 0624 1936 GIUBA M/S LST KØLE Skibs-A/S Rose ved G.B. Bull, Sandefjord
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7691 0625 1937 REGINA M/S TK LST H.E. Hansen-Tangen, Kristiansand
ID=7692 0626 1937 ATHOS M/S TK LST Bernhard Hanssen & Co., Flekkefjord
ID=7693 0627 1937 ACTOR M/S TK LST Martin Mosvold, Neptune Shipping Co., Norge
ID=7694 0628 1937 ARGUS M/S TK LST Martin Mosvold, Neptune Shipping Co., Norge
ID=7695 0629 1937 SKJELBRED M/S LST Skjelbreds Rederi, Kristiansand
ID=7696 0630 1937 SCEBELI M/S LST KØLE Rederiet Thor Dahl, Sandefjord
ID=7697 0631 1937 HØEGH SILVERSTAR M/S LST Rederiet Leif Høegh & Co., Oslo
ID=7699 0632 1938 QUERCY M/S LST KØLE Companie Générale d'Armement Maritime, Paris
ID=7700 0633 1938 TRANSILVIA M/S PA LST Roumanian State Maritime Service, Bucharest, Rumænien
ID=6872 0634 1938 BASARABIA M/S PA Roumanian State Maritime Service, Bucarest, Rumænien
ID=7701 0635 1938 BARFLEUR M/S LST KØLE Companie Générale d'Armement Maritime, Paris
ID=7702 0636 1938 WYANGARIE M/S LST North Coast Steam Navigation Co., Sydney
ID=7698 0637 1938 HØEGH SILVERCREST M/S LST Leif Høegh & Co., Oslo
ID=8400 0638 1938 MAURIENNE M/S LST KØLE Companie Générale d'Armement Maritime, Paris
ID=7703 0639 1938 CALIFORNIA STAR M/S LST KØLE Blue Star Line, London
ID=7704 0640 1939 CANADIAN STAR M/S LST KØLE Blue Star Line, London
ID=7705 0641 1939 COLUMBIA STAR M/S LST KØLE Blue Star Line, London
ID=7706 0642 1939 ESSO COPENHAGEN M/S TK LST Panama Transport Co., Panama
ID=7707 0643 1940 GLENGARRY
MEERSBURG
M/S LST KØLE Rederiet Alfred Holt & Co., Liverpool
ID=7708 0644 1940 HERSTEIN M/S LST Sigurd Herlufson & Co., Oslo
ID=7709 0645 1940 THEODORA M/S TK LST Comp. Auxiliaire de Navigation, Paris
ID=7710 0646 1940 ADELAIDE STAR M/S LST KØLE Blue Star Line, London
Overtaget af tyske krigsmarine 1940
ID=7712 0647 1940 AHRENSBURG M/S LST KØLE Harald Schuldt & Co., Hamburg
ID=7713 0648 1940 HØEGH SILVERDAWN M/S LST Rederiet Leif Høegh & Co., Oslo
ID=7714 0649 1939 FERNPLANT M/S LST Fearnley & Eger, Oslo
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7716 0650 1945 ALFRED CLEGG M/S TK LST Maritime Trading, Panama
ID=7715 0651 1941 FERNGULF M/S LST Fearnley & Eger, Oslo
ID=7715 0652 1941 HØEGH TRADER M/S LST KØLE Kontraheret til Leif Høegh & Co., Oslo
Overtaget 1941 af tyske stat
ID=11241 0653 1941 HØEGH SILVERBEAM M/S LST KØLE Kontraheret til Leif Høegh & Co., Oslo
Overtaget 1941 af tyske stat
ID=7718 0654 1940 CONCORDIA M/S LST Skjelbreds Rederi, Kristiansand
ID=7719 0655 1940 ROTNA M/S PA LST D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=7722 0656 1942 JOHANNISBERGER M/S LST Tyske stat indtil 1944 (krigsforlist)
ID=7723 0657 1942 GOTHENLAND M/S LST Tyske stat indtill 1945
ID=7724 0658 1948 NINA BORTHEN M/S TK LST Harry Borthen & Co., Oslo
ID=7725 0659 1947 HELGA DAN M/S LST Danske Stat 1945, solgt til JL., København
ID=7727 0660 1945 MONGOLIA M/S LST ØK, København
ID=7729 0661 1939 MOSDALE M/S LST KØLE Mosvold Shipping Co., Farsund, Norge
ID=7730 0662 1950 CHILI M/S LST KØLE Companie Générale Transatlantique, Paris
ID=7731 0663 1941 CHRISTIAN SINDING M/S LST KØLE C.H. Sørensen og Sønners rederi Viator A/S, Arendal
ID=7732 0664 1942 VEDBY M/S LST Motortramp, A/S, København
ID=7728 0665 1945 MANCHURIET M/S LST ØK, København
ID=7733 0666 1943 NAVITAS M/S LST Navitas A/S, København
ID=7736 0667 1947 KAMBODIA M/S LST ØK, København
ID=7738 0668 1947 HØEGH SILVERMOON M/S LST Leif Høegh A/S, Oslo
ID=3808 0669 1945 ESSO NYBORG M/S TK LST DDPA = Dansk Esso A/S, København
ID=3203 0670 1951 INDUS M/S LST Cie. des Messageries Maritimes, Paris, Frankrig
ID=7739 0671 1944 DANSBORG M/S LST Dannebrog D/S A/S, København
ID=7740 0672 1945 BENNY SKOU M/S LST Ove Skou D/S A/S, København
ID=7741 0673 1949 BELBETTY M/S LST Belships Co. Ltd., ved Christen Smith & Co., Oslo
ID=7742 0674 1952 BRATLAND M/S TK LST Borgestad A/S, Porsgrunn
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=6831 0675 1947 FYN M/S PA Færge DSB, København
ID=7743 0676 1948 KINA M/S LST ØK, København
ID=7744 0677 1944 IRENE OLDENDORFF S/S LST Egon Oldendorff, Lübeck
ID=7745 0678 1945 ASNÆS S/S LST Nautic D/S A/S, København
ID=7747 0679 1945 FORNÆS S/S LST Hetland D/S A/S / Dania D/S A/S, København
ID=7749 0680 1945 GUDNÆS S/S LST Hafnia D/S A/S, København
ID=7751 0681 1947 COLOMBIA M/S LST DFDS, København
ID=7753 0682 1947 HERTA MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7275 0683 1947 BRETAGNE M/S LST Dansk-Franske D/S A/S, København
ID=7754 0684 1948 VENEZUELA M/S LST DFDS, København
ID=3645 0685 1952 KONGEDYBET M/S PA LST D/S på Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=332 0686 1951 GRANE M/S BGS Skrog bygget i Svendborg nr. 0061.
Københavns Havnevæsen, København
ID=3703 0687 1953 SONGKHLA M/S LST ØK, København
ID=3700 0688 1953 SAMOA M/S LST ØK, København
ID=7756 0689 1948 GODAFOSS M/S LST KØLE Eimskipafelag Islands, Reykjavik
ID=7757 0690 1949 DETTIFOSS M/S LST KØLE Eimskipafelag Islands, Reykjavik
ID=3165 0691 1948 THORSHÖVDI M/S HVAL Thor Dahl A/S, Sandefjord
ID=3208 0692 1949 JYTTE SKOU M/S LST Rederiet Ove Skou A/S, København
ID=7758 0693 1949 LAGARFOSS M/S LST KØLE Eimskipafelag Islands, Reykjavik
ID=7760 0694 1949 TOPEKA M/S LST KØLE Wilh. Wilhelmsen Rederi, Oslo
ID=3205 0695 1949 TASCO M/S LST KØLE Wilh. Wilhelmsen Rederi, Oslo
ID=3183 0696 1950 BLACK HAWK M/S LST Sigurd Herlofson & Co. A/S, Oslo
ID=3196 0697 1950 BLACK HERON M/S LST Sigurd Herlofson & Co. A/S, Oslo
ID=3207 0698 1950 FERNSEA M/S LST KØLE Rederiet Fearnley & Eger, Oslo
ID=3195 0699 1950 JESSIE STOVE M/S LST KØLE Lorentzens Rederi Co., Oslo
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=3182 0700 1950 LEOVILLE M/S LST KØLE A.F. Klavenes & Co., Oslo
ID=3209 0701 1951 PIAST M/S LST KØLE Polish Ocean Lines, Gdynia
ID=3204 0702 1950 GULLFOSS M/S PA LST H/f Eimskipafjelag Islands, Reykjavik
ID=3637 0703 1951 NICOLINE MÆRSK M/S LST APM, København
ID=3618 0704 1951 JEPPESEN MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7761 0705 1952 SKJELBRED M/S TK LST Skjelbreds Rederi, Kristiansand
ID=7762 0706 1951 PROMETHEUS M/S TK LST Jacob Odland, Haugesund
ID=3627 0707 1951 BENNY SKOU M/S LST Rederiet Ove Skou A/S, København
ID=7764 0708 1952 APSHERON M/S TK LST V/O Transmashimport, Moskva
ID=7765 0709 /
0710 /
0711 /
0712 /
0713
1952 /
1952 /
1952 /
1953 /
1953
REFRIGERATOR NO. 4 /
05 /
06 /
07 /
08
M/S LST KØLE V/O Transmashimport, Moskva
ID=7766 0714 1953 TUAPSE M/S TK LST V/O Transmashimport, Moskva
ID=3713 0715 1954 INGER SKOU M/S LST Rederiet Ove Skou, København
ID=7767 0716 1954 HALLINGDAL M/S TK LST Rederiet Boe & Pedersen, Oslo
ID=7768 0717 1953 TUNGUFOSS M/S LST Eimskipafjelag Islands, Reykjavik
ID=7769 0718 1954 TJALLFOSS M/S LST Eimskipafjelag Islands, Reykjavik
ID=7770 0719 1954 TALARA M/S TK LST Direccion de Administracion de Marina, Lima, Peru
ID=7771 0720 1954 SUSANNE SKOU M/S LST Rederiet Ove Skou A/S, København
ID=3755 0721 1954 TOVE VENDILA M/S TK LST Vendila D/S A/S, København
ID=7773 0722 1954 DAGALI M/S TK LST John P. Pedersen & Søn, Oslo
ID=3776 0723 1955 SIMBA M/S LST ØK, København
ID=3740 0724 1956 SARGODHA M/S LST ØK, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=3705 0725 1954 LOTTE SKOU M/S LST Rederiet Ove Skou A/S, København
ID=7774 0726 1955 THOR ODLAND M/S LST Jacob Odland Steamship Co., Haugesund
ID=3756 0727 1954 ØSTERSØEN M/S PA LST Skrog bygget i Svendborg som nr. 0067. Udrustet B&W til
D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=7775 0728 1955 COORANGA M/S LST KØLE Rederiet Transatlantic A/B, Göteborg
ID=7776 0729 1955 REFRIGERATOR NO. 9 M/S LST KØLE Sudoimport, Moskva
ID=7777 0730 1955 REFRIGERATOR NO. 10 M/S LST KØLE Sudoimport, Moskva
ID=7778 0731 1955 REFRIGERATOR NO. 11 M/S LST KØLE Sudoimport, Moskva
ID=7779 0732 1955 REFRIGERATOR NO. 12 M/S LST KØLE Sudoimport, Moskva
ID=7780 0733 1956 REFRIGERATOR NO. 13 M/S LST KØLE Sudoimport, Moskva
ID=7781 0734 1956 GELENDZHIK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7782 0735 1956 SAMARKAND M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7783 0736 1956 GORNOZAVDSK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7784 0737 1956 KRASNOGORSK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7785 0738 1957 UGLEGORSK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7786 0739 1956 HOLTHAV M/S LST BULK Holter-Sørensen & Co., Oslo
ID=7787 0740 1956 LARS MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7788 0741 1956 SVEND MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7789 0742 1956 IBERIA M/S LST Svenska Lloyd Rederi-A/B, Göteborg
ID=3789 0743 1956 BOGOTA M/S LST ØK, København
ID=7790 0744 1957 BELLINA M/S LST BULK Dalen Rederi-A/B, Göteborg
ID=7791 0745 1957 AMACITA M/S LST BULK Dalen Rederi-A/B, Göteborg
ID=7792 0746 1957 AVANTI M/S TK LST Fraternitas Rederi-A/B, Göteborg
ID=7793 0747 1957 JENS MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7794 0748 1958 KNUD MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7795 0749 1957 HARTVIG MÆRSK M/S LST APM, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7796 0750 1958 HANS MÆRSK M/S LST APM, København
ID=3800 0751 1957 GUNHILD TORM M/S LST Torm D/S A/S, København
ID=7798 0752 1958 STABERG M/S TK LST Helmer Staubo & Co., Oslo
ID=7799 0753 1958 ESTELLE MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7800 0754 1958 HAUKANGER M/S TK LST Westfal-Larsen & Co., Bergen
ID=7801 0755 1958 DAGFRED M/S LST BULK Rederiet John P. Pedersen, Oslo
ID=7802 0756 1958 BEIRA M/S LST ØK, København
ID=7810 0757 1958 BRYNJE M/S LST BULK Borgestad, Borgestad Porsgrunn
ID=3801 0758 1959 HANNE VENDILA M/S LST Vendila D/S A/S, København
ID=7811 0759 1959 BELVERA M/S LST BULK Belships Co. A/S, Oslo
ID=7803 0760 1959 BASRA M/S LST ØK, København
ID=7812 0761 1959 PROVIDENCE M/S LST BULK Jacob Odland A/S, Haugesund
ID=7813 0762 1965 BELITA M/S LST BULK Oiltank A/S, Tønsberg
ID=7814 0763 1959 THORSAGA M/S TK LST Rederiet Thor Dahl, Sandefjord
ID=3836 0764 1959 TOBIAS MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7815 0765 1959 PERVOMAJSK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7816 0766 1959 JULIUS JANONIS M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7817 0767 1959 NEVA M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7818 0768 1960 PRIMORSK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7819 0769 1960 TIKSI M/S LST V/O Sudoimport, Moskva
ID=7820 0770 1960 USSURIJSK M/S LST V/O Sudoimport, Moskva
7821 ID=7821 0771 1961 STIGSTAD M/S LST A.F. Klavenaess & Co., Oslo
ID=3888 0772 1961 BORIBANA M/S LST ØK, København
ID=7822 0774 1961 SYDHAV M/S TK LST Rederiet Per Lodding, Oslo
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7823 775 1962 DAGHILD M/S TK LST Rederiet John F. Pedersen & Søn, Oslo
ID=7824 0776 1960 DOMINO CRYSTAL M/S LST BULK Ascuna Shipping Co., Monrovia, Liberia
ID=7825 0777 1963 FERNCAPE M/S LST Fearnley & Eger, Oslo
ID=7826 0778 1963 SAMNANGER M/S TK LST Westfal-Larsen & Co., Bergen
ID=7827 0779 1961 STOVE TRANSPORT M/S LST BULK Lorentzen Rederi Co., Oslo
ID=7828 0780 1961 BORNHOLM M/S PA D/S paa Bornholm af 1866 A/S, Rønne
ID=7829 0781 1961 FINA SCANDINAVIE M/S TK LST Purfina Tranports, Paris
ID=7830 0782 1960 CANDEIAS M/S TK LST Petrobras, Rio, Brasilien
ID=7831 0783 1960 ARATU M/S TK LST Petrobras, Rio, Brasilien
ID=7832 0784 1960 ITAPARICA M/S TK LST Petrobras, Rio, Brasilien
ID=7833 0785 1960 AGUA GRANDE M/S TK LST Petrobras, Rio, Brasilien
ID=3834 0786 1962 TREIN MÆRSK M/S LST APM, København
ID=3835 0787 1962 THOMAS MÆRSK M/S LST APM, København
ID=7834 0791 1963 KOSMONAUT M/S LST V/O Sudoimport, Moskva
ID=7835 0792 1963 BELITSK M/S LST V/O Sudoimport, Moskva
ID=7836 0793 1962 SKRYPLEV M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7837 0794 1963 VITUS BERING M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7838 0795 1963 DAVYDOV M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7839 0796 1963 SOVIETSK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7840 0797 1964 VETSHAV M/S TK LST Skibs-A/S Østhav, Oslo
ID=7841 0798 1965 BULK VENTURE M/S LST BULK Sigurd Herlufson & Co., Oslo
ID=7842 0799 1966 MAIN ORE M/S LST BULK Transatlantic Bulkcarriers, Monrovia
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7845 0800 1964 GRUMANT M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7846 0801 1964 GOLFSTRIM M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7847 0802 1965 SKAZOCHNIK ANDERSEN M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7848 0803 1965 GEIZER M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7849 0804 1965 GLETCHER M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7850 0805 19865 ZELENO-BORSK / ZELENOMORSK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7851 0806 1965 SAPOLJARNYJ M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7852 0807 1966 PAVLOVO M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7853 0808 1966 PRILUKI M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7854 0809 1966 PEREMYSHLJ M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7855 0810 1966 PROKOPJEVSK M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=3966 0811 1966 MISSOURI M/S LST KØLE DFDS, København
ID=4011 0812 1966 MISSOURI M/S LST KØLE DFDS, København
ID=7856 0813 1967 ARAUCANO M/S TK LST Los Servios, Chile
ID=7857 0814 1967 ELBE ORE M/S LST BULK Scottish Tanker, London
ID=7858 0815 1967 LONG HOPE M/S LST BULK Rederiet E. Lange, Oslo
ID=7859 0816 1967 DANITA M/S LST BULK Ugland A/S, Grimstad
ID=7860 0817 1968 HOLTHAV M/S LST BULK Rederiet B. Holter Sørensen, Oslo
ID=7861 0818 1968 LISITA M/S LST BULK Ugland A/S, Grimstad
ID=7862 0819 1967 APATIT M/S LST KØLE V/O Sudoimport, Moskva
ID=7863 0820 1967 KOVDOR M/S LST KØLE
ID=7864 0821 1968 PELENGATOR M/S FISK KØLE Fiskefabrik V/O Sudoimport, Moskva
ID=7865 0822 1968 KOMPAS M/S FISK KØLE Fiskefabrik V/O Sudoimport, Moskva
ID=7866 0823 1968 BIANCA M/S FISK KØLE Fiskefabrik V/O Sudoimport, Moskva
ID=7867 0824 1969 EKHOLOT M/S FISK KØLE Fiskefabrik V/O Sudoimport, Moskva
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=7868 0825 1969 KURS M/S FISK KØLE Fiskefabrik V/O Sudoimport, Moskva
 


Forkortelser
4-m. = Fire master
APM = Rederi i A.P. Møller-koncernen
BGS = Bugserbåd
BR. = Bestyrende reder i artrederi.
BULK = Bulkcarrier / massegodsskib
CONT = Containerskib
EAC = Østasiatiske Kompagni
FISK = Fiskefartøj, trawler
Fred. = Optaget i Frederichsens skibslister, digitale på MfS site.
FTF = Fritidsfartøj
GAS = Gastankskib
H/S = Hjulskib S/S
KGH = Kongelige Grønlandske Handel
LST = Fragtskib
M/S = Motorskib
Næ. = Navneændring
PA = Passagerskib
P/r = Partrederi
P&T = Post- & Telegrafvæsenet
SAND = Sandpumper, sandsuger
SMH = Sejlskib med hjælpemotor
S/S = Dampskib


Retur forsiden
Gå til skibslisten
Opdateret 2020-06-26.