J. Philip Jørgensen og sønner - Saugskær, Thurø
Liste over byggenumre


Byggenummerlisten er dannet ud fra de oplysninger, som jeg har kunnet indhente i forskelige trykte kilder, men indeholder ikke oplysninger hentet personligt i dansk skibsregster.

Se nærmere om skibsbyggeriet i Svendborg her.

Byggepladsen Saugskær i Thurøbund blev grundlagt af skibsbygmester Niels R. Troensegaard ca. 1857, og han og senere sønnen Peter byggede her til 1875.

Skibsrederen Lars Jørgensen købte pladsen samme år, og hans søn skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen begyndte at bygge på den straks efter og blev leder af pladsen fra 1882 til 1908.

Fra 1908 til 1922 byggede J.P.J.s sønner skibsbygmester Brayn Jørgensen og skibsbygmester Martin J. Jørgensen på pladsen.

Der blev senere med andre ejere bygget træskibe til fiskeri og lystsejlads på stedet og fra 1949 blev værftet til Walsteds Bådeværft A/S.

Forkortelsesliste nederst i teksten.
 
ID
skibslisten
Bygmester
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Bygmester Rederi
ID=17176 0001 1875 CONFIDENCE Skonnertbrig Jens Phillip Jørgensen Partrederi i Svendborg ved skibsreder L. Jørgensen
ID=17424 0002 1877 ELEKTRA Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi i Svendborg ved kaptajn H.A. Hansen
ID=508 0003 1877 MATRONA Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi i Svendborg ved skibsreder Lars Jørgensen
ID=13880 0004 1878 JØRGEN LARSEN Skonnertbrig Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=17425 0005 1878 ZEUS Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved BR. kaptajn H.P. Lylloff
ID=16957 0006 1879 RASMUS Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi i Svendborg ved skibsreder Lars Jørgensen
ID=17271 0007 1880 PETER Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=5171 0008 1881 BRØDRENE Sletskonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsreder Lars Jørgensen
ID=17426 0009 1881 EMANUEL Kvase FISK Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=16969 0010 1882 SIGNE Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi i Svendborg ved sejlmager J. Jørgensen
ID=4978 0011 1884 ROTA Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved købmand L.P. Jørgensen
ID=16752 0012 1884 DORIS Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved kaptajn J.H. Jørgensen
ID=6031 0013 1886 ANNA Skonnert FISK Jens Phillip Jørgensen Kaptajn Joseph Jensen, Søby
ID=16927 0014 1885 MINE Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø, ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=13854 0015 1885 SOPHIE Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved BR. skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=5168 0016 1890 ELISE Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=17270 0017 1891 LILLY Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=5246 0018 1892 VENUS Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi ved skibsreder Hans A. Hansen, Thurø
ID=13765 0019 1892 HANS EMIL Skonnert Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=6798 0020 1893 BELLONA Barkentine Jens Phillip Jørgensen Partrederi ved Kaptajn Frits Iversen, Skårupøre
ID=5128 0021 1894 G.R. BERG Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=6304 0022 1895 ANE Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=5291 0023 1895 VALDEMAR Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen
ID=4905 0024 1875 HAABET Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen, Thurø
ID
skibslisten
Bygmester
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Bygmester Rederi
ID=6084 0025 1897 KRISTIAN Skonnert Jens Phillip Jørgensen Kaptajn L.K. Jørgensen, Thurø
ID=9478 0026 1898 LEA Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen, Thurø
ID=4129 0027 1899 IMMANUEL Galease Jens Phillip Jørgensen Kaptajn og fører J. Jensen, Thurø
ID=5127 0028 1900 MARTIN NISSON Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi i Svendborg ved skibsbygmester Jens Philip Jørgensen
ID=10610 0029 1900 IRIS Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved skibsbygmester Jens Philip Jørgensen
ID=5692 0030 1901 VERA Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederiet Tremastet Skonnert Vera, Svendborg
ID=8318 0031 1902 ACTIV Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Sejlskibsselskabet 3-mastet skonnert Activ A/S, Thurø
ID=4931 0032 1902 DANNEBROG Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Sejlskibsselskabet 3-m.skonnert Dannebrog A/S, Svendborg
ID=16997 0033 1902 H.J. JENSEN Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Sejlskibsselskabet 3-m. skonnert H.J. Jensen A/S, Thurø
ID=12517 0034 1903 ALMA Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi ved Skibsreder J.P. Hansen, Thurø
ID=5788 0035 1903 LUDVIG Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Sejlskibsselskabet 3-m. Sk. Ludvig A/S, Thurø
ID=4504 0036 1904 LEIF Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Sejlskibsselskabet tremastet skonnert Leif A/S, Thurø
ID=11172 0037 1905 EBENEZER Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved Skibsbygmester Jens Philip Jørgensen
ID=8849 0038 1906 CORNWALL/td> Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved Skibsbygmester Jens Philip Jørgensen
ID=5299 0039 1906 PRIMULA Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederi på Thurø ved Skibsbygmester Jens Philip Jørgensen
ID=10616 0040 1907 LAURITS Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Sejlskibsselskabet 3-m. skonnert Laurits A/S, Thurø
ID=5536 0041 1907 THORVALD Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Yderligere historie er ikke efterspurgt
ID=13871 0042 1908 EMILIE Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen A/S ved skibsreder R.S. Hansen, Thurø
ID=16814 0043 1908 FYN Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen A/S ved skibsreder R.W. Rasmussen, Thurø
ID=17427 0044 1909 C.J. ECKMANN Dampbåd Jens Phillip Jørgensen Kaptajn og færgemand P.C.F. Eckmann, Thurø
ID=14065 0045 1910 H.C. JENSEN Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Partrederiet for 3-m. skonnert H.C. Jensen, Thurø, ved skibsreder Hans Jørgen Jensen
ID=17033 0046 1911 DANMARK Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Sejlskibsselskabet 3-m. skonnert Danmark A/S, Thurø
ID=17428 0047 1912 DAGMAR Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen A/S ved skibsbygmester Jens Phillip Jørgensen, Thurø
ID=6002 0048 1912 FALKEN Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen A/S på Thurø ved skibsreder R.S. Hansen
ID=5772 0049 1915 CONFIDENCE Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen A/S 3-m. Skonnert Confidence, Thurø
ID=5858 0050 1916 DANNEBROG Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Tremastet skonnert Dannebrog A/S, Thurø
ID=4945 0051 1916 NORDTRAFIK Skonnert 3-m. Brayn & M.J. Jørgensen Partrederi på Thurø. Solgt s.å. til Nordtrafik A/S, København
ID=5744 0052 1919 FLORA Skonnert 3-m. Jens Phillip Jørgensen Flora Rederi-A/S ved Lauritz Rasmussen, Thurø
ID=5382 0053 1919 SVENDBORGSUND M/S LST Jens Phillip Jørgensen Thurøsund Rederi-A/S, Thurø, ved R.W. Rasmussen
ID=5495 0054 1920 RUTH Skonnert 4-m. Martin Jørgensen Rederiet AES, Thurø / Svendborg
ID=5661 0055 1921 POSEIDON Skonnert 3-m. Martin Jørgensen Sejlskibsselskabet Possession A/S, Thurø
ID=13428 0056 1922 JOHANNE Skonnert 3-m. Martin Jørgensen Johanne A/S, Svendborg, ved skibsreder R.P. Petersen


Kilder
Diverse skibslister og årbøger samt
Nielsen, Erik Møller, 2003: Svendborg Søfarts Historie siden 1253, [ID=491]
Holm-Petersen & A. Rosendahl, 1951-1953: Fra Sejl til Diesel, bind 1-4, [StD-n]
 


Forkortelser
4-m. = Fire master
APM = Rederi i A.P. Møller-koncernen
BGS = Bugserbåd
BR. = Bestyrende reder i artrederi.
BULK = Bulkcarrier / massegodsskib
CONT = Containerskib
EAC = Østasiatiske Kompagni
FISK = Fiskefartøj, trawler
Fred. = Optaget i Frederichsens skibslister, digitale på MfS site.
GAS = Gastankskib
KGH = Kongelige Grønlandske Handel
KRIG = Orlogsskib
LST = Fragtskib
M/S = Motorskib
Næ. = Navneændring
PA = Passagerskib
P/r = Partrederi
P&T = Post- & Telegrafvæsenet
SAND = Sandpumper, sandsuger
S/S = Dampskib
TK = Tankskib


Retur forsiden
Gå til skibslisten
Opdateret 2020-03-08.