Nordsøværftet A/S, Ringkøbing - Liste over byggenumre

Nordsøværftet blev oprettet 1958 af Erik Falslev Jacobsen og Egon Sørensen m.fl. med det formål at bygge fiskefartøjer i stål.

Fra 1960 byggedes også coastere. Med 61-typen på 299 BRT i 1966 begyndte bygningen af en lang række skibe af samme type; den sidste i serien afleveredes 1977.

Derefter voksede skibene til 399 BRT med 1050 DWt. Fra 1980 blev der bygget 20 coastere i størrelse 499 BRT. Senere byggedes mere varierende skibe og også med større tonnage til værftet 1997-09-03 gik konkurs. Sidste skib blev først afleveret 1998.

Generelt optages fiskefartøjer ikke i min database, men en del skibe ændrer i deres levetid type, og skibe, der i en del af levetiden har typer som LST og TK, kan være inkluderet i basen.

Forkortelsesliste nederst i teksten.
 
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
Nej 0001 1959 MOGENS DRES M/S FISK Kaptajn B. Jørgensen, Nexø
Nej 0002 1960 NORDKLIT M/S FISK Kaptajn H. Hansen, Thyborøn
ID=17441 0003 1960 AMBITION M/S FISK Kaptajn O.B. Jørgensen, Esbjerg
Nej 0004 1960 PINAFORE M/S FISK Kaptajn H.J. Høhrmann, Esbjerg
ID=17443 0005 1961 NORDKAP M/S FISK Kaptajn K.E. Haakonsen, Esbjerg
ID=6837 0006 1961 ELSELIL M/S LST Partrederiet Union, Esbjerg
ID=17452 0007 1962 LONELIL M/S LST Partrederiet Union II, Esbjerg
ID=7925 0008 1962 ANDREAS BOYE M/S LST Erik B. Kromann I/S-rederi, Marstal
ID=17453 0009 1962 JANNE LINDINGER M/S LST Lindinger Trading Co. A/S, Rødovre
ID=17454 0010 1963 SUSANNE JØRS M/S LST Kaptajn Peter Schmidt Jørs, Marstal
ID=942 0011 1963 SØHESTEN M/S STF Statens Vandbygningsvæsenet, København
ID=7078 0012 1963 GITTELIL M/S LST Partrederiet Union, Esbjerg
ID=11018 0013 1964 RUTH LINDINGER M/S LST Partrederi i Esbjerg ved Lindinger Trading Co. A/S, Rødovre
ID=6430 0014 1964 ANNA MATHIESEN M/S LST Kaptajn Jes Matthiesen, Sædding per Esbjerg
ID=17479 0015 1963 KRABBE M/S BGS ISB Skive Havnevæsen
ID=17480 0016 1964 SHELL VII M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
ID=17481 0017 1964 SHELL VIII M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
ID=17482 0018 1964 CALTEX M/S TK LST Caltex Oil A/S, København
ID=10706 0019 1964 NETTELIL M/S LST Partrederi Union IV, Esbjerg
ID=6674 0020 1965 DISKEN M/S SAND Københavns Mørtelværker A/S, København
ID=76 0021 1965 ARREBO M/S LST I/S i Marstal, fra 1970 som Arrebo I/S, Marstal
ID=17483 0022 1965 HELLE RIISE M/S LST Rederiet Helle Riise I/S, København
ID=17484 0023 1966 KAREN LINDINGER M/S LST Lindinger Agro Co. A/S, Rødovre
ID=7075 0024 1966 TINA CHRISTENSEN M/S LST I/S ved Skibsreder P.V. Christensen, København
ID=17486 0025 1966 PERLELIL M/S LST Partrederi Union VI, Esbjerg
ID=10796 0026 1966 KIMBER M/S LST Partrederi i Nørresundby ved Janus Andersen
ID=17487 0027 1966 ROSELIL M/S LST Partrederi Union VII, Esbjerg
ID=860 0028 1967 TOVE LINDINGER M/S LST Lindinger Trading Co. A/S, Rødovre
ID=10212 0029 1967 PETER FREM M/S LST Skibsreder H.K. Jensen, Farum
ID=10506 0030 1967 ELSE LINDINGER M/S LST Lindinger Agro Co. A/S, Rødovre
ID=1664 0031 1967 MARIANNE BØDKER M/S FISK Partrederi i Esbjerg ved Kaptajn Kaj Bødker Jensen
ID=10303 0032 1967 SHELL FUEL M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
Nej 0033 1969 JOHN NYMANN M/S FISK Kaptajn Jens J. Mortensen, Esbjerg
ID=10734 0034 1968 ANNA-REGIL M/S LST Partrederi i Randers ved Carl Hassager & Co.
Nej 0035 1968 STANNE M/S FISK Kaptajn Jens P. Mortensen, Esbjerg
ID=147 0036 1966 CEMENTPILEN M/S Cement-TK LST Aalborg Portland-Cementfabrik A/S, København
ID=8705 0037 1966 SHELL ALEXIA M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
Nej 0038 1968 HANS SME M/S FISK Kaptajn Hans O. Andersen, Esbjerg
ID=17491 0039 1969 TOVELIL M/S LST Partrederiet Union VIII, Esbjerg
ID=14879 0040 1968 BIRTHE JUNIOR M/S LST Rederiet Lehmann Junior, København
ID=17492 0041 1969 SHELL XI M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
ID=1615 0042 1968 LARS HYLDIG M/S FISK Kaptajnerne Gunnar & Erling Kristensen, Esbjerg
Nej 0043 1968 NEW FOUNDLAND M/S FISK Kaptajn Herluf K. Jeppesen, Esbjerg
ID=10728 0044 1969 RILLE TRIGON M/S LST Rederiet Trigon III ved Anders Jensen, Vedbæk
ID=17493 0045 1969 AJFOS M/S LST Partrederiet Ajfos ved Anders Jensen, Vedbæk
ID=17494 0046 1969 SNÄCKAN II M/S TK bunkringsbåd Skibsreder Jon Kristensen & Sönner, Dansö Sverige
ID=17497 0047 1968 SHELL IX M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
ID=17498 0048 1968 SHELL X M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
ID=16678 0049 1969 SIGNE JUNIOR M/S LST Partrederi ved Lehmann Junior, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=10572 0050 1970 LOKE M/S LST Selandia K/S ved Hans Gørgens, Næstved
Nej 0051 1970 SONJA GRØNBJERG M/S FISK Kaptajn Andreas Grønbjerg Pedersen
ID=10727 0052 1970 BOKUL M/S LST Partrederiet på Bornholm af 17.9.1968, Rønne
ID=16697 0053 1970 TINE BACH M/S LST Partrederi i København og Rederiet Tine Bach I/S
ID=17499 0054 1970 INGELIL M/S LST Partrederiet Union IX, Esbjerg ved Anders Nielsen Svarrer
Nej 0055 1970 SAND KIRK M/S FISK Kaptajnerne Kent & Kaj Kirk, Esbjerg
ID=953 0056 1971 TARU M/S LST Partrederi i København med BR. hos Mortensen & Lange
ID=8814 0057 1971 AMBER M/S LST Skibsreder Aage Ramos Rosted, Nærum
ID=16693 0058 1971 LISELIL M/S LST Partrederiet Union X, Esbjerg
ID=14560 0059 1971 BAJOS TRIGON M/S LST Partrederiet Trigon VI ved Anders Jensen, Vedbæk
ID=17500 0060 1971 IDUN M/S LST Sølyst K/S ved Hans Gørgens, Næstved
Nej 0061 1971 LADY BIRD M/S FISK Kaptajnerne Regnar Sjørup & Peter M. Hansen, Esbjerg
ID=10732 0062 1971 NORALIL M/S LST Partrederiet Union XII, Esbjerg, ved Anders Nielsen Svarrer
ID=597 0063 1972 GRETHE COAST M/S LST Inter Coast K/S ved Hans J. Therkildsen, Næstved
ID=9650 0064 1972 LILAN COAST M/S LST Inter Coast K/S ved Hans J. Therkildsen, Næstved
ID=14849 0065 1972 BEEP COAST M/S LST Nes Coast K/S ved Hans J. Therkildsen, Næstved
ID=895 0066 1970 SLUSEN M/S TK Cement LST Aalborg Portland-Cementfabrik, København / Ålborg
ID=17502 0067 1970 SHELL STROMBUS M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
ID=15386 0068 1972 ELSE JUNIOR M/S LST Partrederi Junior III, København
ID=10761 0069 1972 INGRID FREM M/S LST Partrederi ved H.K. Jensen, Farum
ID=15365 0070 1972 ELLY FREM M/S LST Partrederi ved H.K. Jensen, Farum
ID=10757 0071 1972 KRISTINA COAST M/S LST Marina Coast K/S ved H.J. Therkildsen, Næstved
ID=14182 0072 1973 AYA TRIGON M/S LST Partrederiet Trigon VII ved Anders jensen, Vedbæk
ID=17503 0073 1973 SARALIL M/S LST Partrederiet Union XIII, Esbjerg
ID=17504 0074 1973 JOTUN M/S LST Saxo K/S ved Hans Gørgens, Næstved
ID=10297 0075 1973 VERALIL M/S LST Partrederiet Union XIV, Esbjerg
ID=10643 0076 1973 RITALIL M/S LST Partrederiet Union XV, Esbjerg
ID=10944 0077 1973 KAREN FREM M/S LST Partrederi i København ved Skibsreder Helge K. Jensen, Farum
ID=17505 0078 1973 METTE COAST M/S LST Mira Coast K/S ved H. Therkildsen, Næstved
ID=17506 0079 1974 SUN COAST M/S LST Sun Coast K/S ved H. Therkildsen, Næstved
ID=17507 0080 1974 LISBETH COAST M/S LST East Coast K/S ved H. Therkildsen, Næstved
Nej 0081 1974 LAILA MORTENSEN M/S FISK Kaptajn John Mortensen, Esbjerg
Nej 0082 1974 GITTE HØY M/S FISK Kaptajn Finn Høy, Hvide Sande
ID=14026 0083 1974 ANN COAST M/S LST Ther-Coast K/S, Næstved, ved Hans J. Therkildsen
ID=17508 0084 1974 NINA JUNIOR M/S LST Partrederiet Junior IV, København
ID=17510 0085 1972 WEST OIL M/S TK LST West Oil I/S, Esbjerg
ID=17509 0086 1973 SHELL ARGINA M/S TK LST Dansk Shell A/S, København
Nej 0087 1974 SONJA GRØNBJERG M/S FISK Kaptajn A. Grønbjerg Pedersen, Esbjerg
Nej 0088 1973 MALIZA HØY M/S FISK Kaptajnerne Aksel Høy & E.D. Hansen, Hvide Sande
Nej 0089 1974 COCCINELLA M/S FISK Kaptajnerne R. Sjørup & Peter M. Hansen, Esbjerg
ID=15968 0090 1974 GERDA COAST M/S LST Gerda Coast K/S, Næstved, ved Hans J. Therkildsen
Nej 0091 1975 HANS SME M/S FISK Kaptajn Hans O. Andersen, Hjerting
Nej 0092 1973 BIRTHE HØY M/S FISK Kaptajn Edvard Høy, Hvide Sande
Nej 0093 1974 KIRSTEN HØY M/S FISK Kaptajn Gunnar Høy, Hvide Sande
Nej 0094 1974 METTE HØY M/S FISK Kaptajn John Høy, Hvide Sande
ID=14087 0095 1975 AQUAMARINE M/S LST Partrederi i København ved Aage Ramos Roste, Nærum
ID=17511 0096 1975 LONE CLIPPER M/S LST Partrederiet Gjesing Invest I, Esbjerg ved Juhl & Ehrhorn
Nej 0097 1975 CHRISTA KELAND M/S FISK Kaptajn Peter Jepsen, Esbjerg
ID=13965 0098 1975 AMETHYST M/S LST Partrederi i København ved Aage Ramos Rosted
ID=807 0099 1975 PLATESSA M/S LST Partrederi i Frederikshavn ved skibsmægler Leo Abel
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=17513 0100 1975 LISE CLIPPER M/S LST Partrederiet Gjesing Invest II, Esbjerg ved Juhl & Ehrhorn
ID=12858 0101 1977 GOLF TRIGON M/S LST Partrederi Trigon IX, Vedbæk, ved skibsmægler Anders Jensen
Nej 0102 1974 LONE HØY M/S FISK Kaptajn Flemming Høy, Hvide Sande
Nej 0103 1975 JESPER HØY M/S FISK Kaptajn Palle Høy, Hvide Sande
Nej 0104 1975 KARIN YVONNE M/S FISK Kaptajnerne Peter Tang & Kurt Sørensen, Hvide Sande
ID=16387 0105 1975 HANS BOYE M/S LST Erik B. Kromann II I/S, Marstal ved Hermann C. Boye & Co.
ID=71 0106 1976 ARLIL M/S LST Partrederiet Arlil ved Mogens Kristensen, Ærøskøbing
Nej 0107 1976 NINET M/S FISK Kaptajn Knud Chr. Hansen, Hirtshals
ID=17515 0108 1976 DARSSER ORT M/S LST Kaptajn Jürgen Schmidt, Brunsbüttel, Tyskland
ID=10014 0109 1976 EINAR FREM M/S LST Partrederi ved Helge K. Jensen, Farum
ID=10299 0110 1975 LENNA TRIGON M/S LST Partrederiet Trigon VIII, København, ved Anders Jensen
ID=14116 0111 1976 ARROI M/S LST Partrederiet Ardal ved Mogens Kristensen, Ærøskøbing
ID=876 0112 1976 SINE BOYE M/S LST Rederiet Erik B. Kromann I/S, Marstal
ID=9070 0113 1976 BENTE FREM M/S LST Partrederi i København ved Helge K. Jensen
Nej 0114 1976 LASIRY M/S FISK Kaptajn Mogens Opstrup, Hvide Sande
ID=1892 0115 1976 PIA FREM M/S LST Partrederi i København ved Helge K. Jensen
ID=10726 0116 1976 ARIES TRIGON M/S LST Partrederi Trigon VIII i Vedbæk ved Trigon-rederierne
ID=10838 0117 1977 SARAH TRIGON POULSEN M/S LST Partrederi Trigon X i Vedbæk ved Trigon-rederierne
Nej 0118 1979 HVORUP, senere
ELLEN II
M/S BGS
under 20 BRT
Aalborg Portland A/S, Ålborg
Nej 0119 1985 RUSIFA II M/S SAND
under 20 BRT
Nordsøværftet A/S, Ringkøbing
ID=8760 0120 1977 ANDREAS BOYE M/S LST Erik B. Kromann IV I/S-rederi, Marstal
ID=9443 0121 1977 ASTA WONSILD M/S LST Partrederi i København ved Wonsild & Søn
ID=274 0122 1977 EVA BRES M/S LST Rederiet Bres Shipping I K/S, Assens
ID=87 0123 1977 ASTRID BRES M/S LST Rederiet Nielsen & Bresling A/S, Fåborg
ID=708 0124 1977 KARL FREM M/S LST Partrederi i København ved Helge K. Jensen, Farum
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=877 0125 1977 SINE BRES M/S LST Bres Shipping II K/S, Rederiet Nielsen & Bresling, Fåborg
ID=57 0126 1978 ARDAL M/S LST Partrederi i Ærøskøbing ved Mogens I.K. Kristensen
ID=58 0127 1978 ARDUA M/S LST Partrederi i Ærøskøbing ved Mogens I.K. Kristensen
ID=10942 0128 1978 LONELIL M/S LST Partrederiet Union XVIII, Esbjerg, ved J. Lauritzens Eftf.
ID=8992 0129 1978 ROSELIL M/S LST Partrederiet Union XIX, Esbjerg, ved J. Lauritzens Eftf. A/S
ID=6705 0130 1978 THOR M/S LST Partrederi Næstved, ved Poul Lehmann Sivertsen, Næstved
ID=16351 0131 1978 HANNE TRIGON M/S LST Partrederiet Trigon XII, Vedbæk, ved skibsmægler Anders Jensen
ID=303 0132 1979 FYLKE M/S LST Partrederi i Næstved, ved Skibsmægler Poul Lehmann Sivertsen
ID=17516 0133 1979 ELLEN III M/S BGS Nordsøværftet A/S, Ringkøbing
ID=8706 0134 1979 ALICE TRIGON M/S LST Partrederiet Trigon XIV, Vedbæk, ved skibsmægler Anders Jensen
ID=17518 0135 1979 PIQUENCE M/S BULK LST London & Rochester Trading Co., Rochester, England
ID=35 0136 1979 ANDREAS BOYE M/S CONT LST Rederiet Erik B. Kromann V I/S, Marstal
ID=17519 0137 1979 QUIESCENCE M/S BULK LST London & Rochester Trading Co., Rochester, England
ID=17520 0138 1980 BECKENHAM M/S TK LST Rederiet Bowker & King, London
ID=17521 0139 1980 BLACKHEATH M/S TK LST Rederiet Bowker & King, London
ID=728 0140 1980 NICOTTO M/S LST Partrederi i Esbjerg ved Nicolaisen & Otto
ID=17522 0141 1980 TARQUENCE M/S CONT LST London & Rochester Trading Co., Rochester, England
ID=17523 0142 1980 BRENTWOOD M/S TK LST Rederiet Bowker & King, London
ID=431 0143 1980 INGER M M/S LST Partrederiet Trigon XV, Vedbæk, ved Anders Jensen
ID=17524 0144 1980 LU M/S LST Eggar, Forrester Ltd., London
ID=17525 0145 1981 WIGGS M/S LST Eggar, Forrester Ltd., London
ID=17526 0146 1981 UNION MARS M/S BULK LST Rederiet Union Transport, London
ID=17527 0147 1981 UNION VENUS M/S BULK LST Rederiet Union Transport, London
ID=17528 0148 1981 RIVER DART M/S CONT LST General Freight Ltd., London
ID=252 0149 1981 ELSEBETH VESTA M/S LST Partrederiet Vesta ved J. Jensen, Svendborg
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=382 0150 1980 HERMANN C. BOYE M/S LST I/S Rederiet Erik B. Kromann I, Marstal
ID=17529 0151 1981 UNION PLUTO M/S BULK LST Leggett Freightways Ltd., Hertshire
ID=17530 0152 1981 UNION STAR M/S BULK LST Union Transport, London
ID=17531 0153 1982 WIRIS M/S LST Eggar, Forrester Ltd., London
ID=516 0154 1982 KIRSTEN FRANK M/S LST H&P Maritime I/S, Vejle
ID=233 0155 1982 EDITH M M/S LST Partrederi i København ved Anders Jensen, Vedbæk
ID=69 0156 1982 ARKTIS STAR M/S LST Elite Shipping I/S, København.
ID=545 0157 1982 KRAKA M/S LST Partrederiet Kraka ved Hans Gørgens, Næstved
ID=17532 0158 1982 HERBORG M/S LST Partrederiet Herborg ved Elite Shipping I/S, København
ID=62 0159 1982 ARKTIS MOON M/S LST Elite Shipping I/S, København
ID=17533 0160 1983 KAROLINA M/S LST Partrederiet Karolina i Torshavn ved Morten Johannesen
ID=112 0161 1983 BIRTHE BOYE M/S LST Rederiet Erik B. Kromann III I/S, Marstal
ID=384 0162 1983 HERMOD M/S LST Partrederiet Hermod, Næstved, ved Poul Lehmann Sivertsen
ID=465 0163 1983 JETTE DANIA M/S LST Partrederiet af 2. marts 1981, København, ved Advokat Arne Helge Stecker
ID=494 0164 1983 KAREN DANIA M/S LST Partrederiet af 2/3 1981 ved Kaj T. Christensen, Birkerød
ID=17535 0165 1983 BOISTERENCE M/S CONT LST Crescent Shipping, Rochester
ID=500 0166 1983 KARIN M M/S LST Partrederiet Baltimar I, Vedbæk, ved Baltimar ApS
ID=598 0167 1984 LOTTELITH M/S LST Partrederiet Idalith ved J. Christensen Jespergaard, Ærøskøbing
ID=779 0168 1984 PANTHER M/S CONT + LST Partrederiet Panther, København, disponent hos M+L
ID=965 0169 1984 TIGER M/S CONT + LST B. til partrederiet Shipcraft, København, ved M&L
ID=705 0170 1984 NADIA J M/S LST Partrederi i Esbjerg med BR. hos Nicolaisen & Otto
ID=63 0171 1984 ARKTIS PEARL M/S LST Elite Shipping I/S, København
ID=67 0172 1984 ARKTIS SEA M/S LST Elite Shipping I/S, København
ID=478 0173 1984 JOTUN M/S LST Partrederiet Jotun, Næstved, ved Poul Lehmann Sivertsen
ID=198 0174 1985 DANSUS M/S LST Skibsreder Peter Schmidt Jørs, Marstal
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=61 0175 1985 ARKTIS BAY M/S LST Erhvervsinvestering K/S VIII, Høje Tåstrup, ved Elite Shipping I/S
ID=70 0176 1985 ARKTIS SUN M/S LST Erhvervsinvestering IX K/S, Høje Tåstrup ved Elite Shipping I/S
ID=17536 0177 1985 BREAKSEA M/S PROD LST Bowker & King, London
ID=17537 0178 1985 BLACKFRIARS M/S PROD LST Bowker & King, London
ID=441 0179 1985 JAGUAR M/S CONT + LST Sønderjysk Erhvervsinvestering K/S 9, Åbenrå
ID=585 0180 1985 LION M/S LST Sønderjysk Erhvervsinvestering K/S nr. 9, Åbenrå
ID=17538 0181 1986 VISUD SAKORN M/S Skoleskib Harbour Department, Bangkok
ID=17539 0182 1986 KOMMANDOR SUBSEA M/S Surveyskib Kommandor Subsea Ltd., Norwich, UK
ID=1097 0183 198619 MARSUS M/S LST Partrederi i Marstal ved skibsreder Peter S. Jørs
ID=1380 0184 198619 ARKTIS RIVER M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XVII, Høje Tåstrup ved Elite Shipping A/S
ID=1112 0185 1986 NORDLAND SAGA M/S LST Partrederi Amalie III, København, ved Peter Knudsen, Holte
ID=1153 0186 1987 ARKTIS OCEAN M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XIV, Høje Tåstrup, ved Elite Shipping A/S
ID=1155 0187 1987 ARKTIS TRADER M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XV, Høje Tåstrup, i charter til Elite Shipping I/S
ID=1150 0188 1987 ARKTIS BREEZE M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XVI, Høje Tåstrup, ved Elite Shipping I/S
ID=1154 0189 1987 ARKTIS SKY M/S CONT + LST Erhvervsinvestering XVIII, Høje Tåstrup, ved Elite Shipping I/S
ID=1251 0190 1988 ARKTIS CARRIER M/S CONT + LST Erhvervsinvestering XIX K/S, Tåstrup, i charter hos Elite Shipping I/S
Nej 0191 1990 ELLEN IV (OU.5762) M/S BGS For Nordsøværftet eget brug. BT 8,4; NT 2,5
ID=1287 0192 1988 JANNE TERKOL M/S PROD LST Ringkøbing II K/S, Hellerup, i charter til Terkol-Rederierne
ID=1301 0193 1988 LEA TERKOL M/S PROD LST Ringkøbing K/S, Hellerup, i charter til Terkol-Rederierne
ID=1252 0194 1988 ARKTIS GRACE M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XX, Glostrup, ved Elite Shipping I/S
ID=1381 0195 1989 ARKTIS SIRIUS M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XXI, Tåstrup, ved Elite Shipping I/S
ID=1379 0196 1989 ARKTIS PRINCESS M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XXII, Tåstrup, ved Elite Shipping I/S
ID=1543 0197 1989 ARKTIS QUEEN M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XXIII, Tåstrup, ved Elite Shipping I/S
ID=1428 0198 1989 INGRID TERKOL M/S PROD LST Ringkøbing III K/S ved Sanexco Management A/S, Hellerup
ID=1403 0199 1989 EMILE ROBIN M/S Redningsbåd Farvandsvæsenet, København
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=1879 0200 1990 LONE TERKOL M/S PROD LST K/S Ringkøbing IV, Hellerup, i charter til Terkoltank A/S, Århus
ID=1574 0201 1990 GRETE TERKOL M/S PROD LST Ringkøbing V K/S ved Sanexco Management A/S Hellerup
ID=1448 0202 1989 MARTHA LERCHE M/S Redningsbåd Farvandsvæsenet, København
ID=1565 0203 1990 ELLA TERKOL M/S PROD LST Ringkøbing VI K/S ved Sanexco Mangement A/S, Hellerup
ID=1687 0204 1991 ELSE TERKOL M/S PROD LST Bøg Shipping K/S ved Sanexco A/S, Hellerup
ID=1705 0205 1991 HELLE TERKOL M/S PROD LST Bøg Shipping K/S ved Sanexco Shipping IV ApS, Hellerup
ID=1661 0206 1991 ARKTIS DAWN M/S CONT + LST Elite Holding A/S, Hellerup
ID=1662 0207 1991 ARKTIS PRIDE M/S CONT + LST Elite Holding A/S, Hellerup
ID=1816 0208 1992 ARKTIS BLUE M/S CONT + LST DMK-Storebælt K/S, Horsens, ved Elite Holding A/S, København
ID=1819 0209 1992 ARKTIS VENTURE M/S CONT + LST DMK-Storebælt K/S, Åbenrå, ved Elite Holding A/S, København
ID=1818 0210 1992 ARKTIS PACIFIC M/S CONT + LST DMK-Storebælt K/S, Åbenrå, ved Elite Holding A/S, København
ID=1815 0211 1992 ARKTIS ATLANTIC M/S CONT + LST Erhvervsinvestering K/S XXVII, Glostrup, ved Elite Holding A/S, København
ID=1814 0212 199319 ARKTIS ACE M/S CONT + LST Elite-Holding A/S, fra 1993-05-00 næ. til Elite Shipping A/S, København
Nej 0213 1993 Æ SKIV M/båd PA Rederiet Varde
ID=1978 0214 1993 ARKTIS DREAM M/S CONT + LST Elite-Holding A/S, fra 1993-05-00 næ. til Elite Shipping A/S, København
ID=1981 0215 1993 ARKTIS SPRING M/S CONT + LST DMK-Sprogø K/S, Åbenrå, ved Elite Shipping A/S, København
ID=1980 0216 1993 ARKTIS PIONEER M/S CONT + LST DMK-Sprogø K/S, Åbenrå, ved Elite Shipping A/S, København
ID=1979 0217 1993 ARKTIS LIGHT M/S CONT + LST Kongeå I K/S ved Habro Finans og Elite Shipping A/S, København
ID=2116 0218 1994 ARKTIS CRYSTAL M/S CONT + LST Kongeå II K/S ved Habro Finans og Elite Shipping A/S, København
ID=2120 0219 1994 ARKTIS HOPE M/S CONT + LST
ID=2121 0220 1994 ARKTIS VISON M/S CONT + LST B. til Habro-Kongå IV K/S ved Elite Shipping A/S, København.
ID=2161 0221 1994 JENS SØRENSEN M/S INSP LST Farvandsvæsenet, København
ID=2259 0222 1995 HAVØRNEN M/S INSP FISK Fiskeridirektoratet, København
ID=17546 0223 1996 KOMMANDOR SUBSEA 2000 M/S Surveyskib Kommandor Subsea Ltd. ved Hays Ships Ltd. UK.
ID=17547 0224 1995 BAUMWALL M/S LST (papir) Wolfgang Hammann Shipping Ltd. ved Pohl Shipping, Hamburg
ID=17548 0225 1996 NESS M/S LST (papir) Ms Ness - Wilfred Jens Shipping Ltd. ved Pohl Shipping, Hamburg
ID=2246 0226 1995 ARKTIS HUNTER M/S CONT + LST Elite Shipping A/S, København
ID=2454 0227 1997 MARGRETE LÆSØ M/S PA bilfærge Kommune Leasing A/S, København
ID=2339 0228 1996 HANS BOYE M/S CONT + LST Rederiet Erik B. Kromann I/S, Marstal
ID=17549 0229 1997 IEVOLI STAR M/S TK LST Marnavi SpA., Napoli
ID=17550 0230 1998 ISOLA MORA M/S TK LST Mare del Sud Srl., Palermo

 
Forkortelser
4-m. = Fire master
BGS = Bugserbåd
BR. = Bestyrende reder i artrederi.
CONT = Containerskib
EAC = Østasiatiske Kompagni
FISK = Fiskefartøj, trawler
Fred. = Optaget i Frederichsens skibslister, digitale på MfS site.
GAS = Gastankskib
ISB = Isbryder
KGH = Kongelige Grønlandske Handel
LST = Fragtskib
M/S = Motorskib
Næ. = Navneændring
PA = Passagerskib
P&T = Post- & Telegrafvæsenet
PROD = Produkttankskib
SAND = Sandpumper, sandsuger
S/S = Dampskib


Retur forsiden
Gå til skibslisten
Opdateret 2020-04-01.