Ørskov Christensens Staalskibsværft A/S
liste over byggenumre

 
Eterfølgende findes en oversigt for værftets nybygninger af typen handelsskibe. Skibe bygget til danske redere er optaget i skibsldatabasen med henvisningslinks. Der er kun undtagelsesvis medtaget fartøjer til fiskerierhvervet.

De udeladte fiskerinumre er:
1-13, 15-16, 20-21, 30, 41-42, 45, 49, 60-61, 70-72, 77-83, 86-87, 94, 102-108, 110-114, 124, 133-137, 139-140, 147, 151, 158, 162, 165-166, 171, 175, 195-199, 208-209, 211, 215, 223.

Byggenumrene 187-188, 200-201, 206, 212-213, 217-218, 220, 224, 225-231, 233-235 er ikke set anvendt.
Værftet ophørte med nybyggeri efter 2003. Sidste byggenummer blev 0236.

Forkortelsesliste nederst i teksten.
 
ID
skibslisten
Værft
byggenr.
Byggeår Navn fra ny Skibstype Rederi
ID=1967 0014 1961 NORDSØFARER M/S FISK Rederiet Højsgaard, København (undtagelse)
ID=16061 0017 1962 GITTE DANIELSEN M/S LST Otto Danielsen, København
ID=1175 0018 1962 EMBLA M/S LST Skibsreder Harald Foged, København
ID=16289 0019 1962 PUTTE PAN M/S LST P/r ved skibsreder Børge Nielsen, København
ID=17126 0022 1963 JENS RAND M/S LST P/r ved skibsreder Jens Rand, Horsens
ID=16387 0023 1963 HANS PRIESS M/S LST Firma Priess, Nykøbing M.
ID=16264 0024 1963 LONE KROGH M/S LST Partrederiet Lone, Frederikshavn / Abel
ID=17129 0025 1964 MOGENS GRÆSBORG M/S LST Firma Poul Græsborg, Glyngøre
ID=12931 0026 1964 ADDA M/S LST Adda Rederi-I/S ved Isafold, København
ID=1102 0027 1964 METTE PAN M/S LST Rederiet Faaborg II I/S, Fåborg, ved skibsreder J.P. Børge Nielsen, København
ID=17130 0028 1964 KIRVI M/S LST Kirvi I/S, Frederikshavn, ved Isafold, København
ID=13955 0029 1964 ALFA M/S LST O. Bjørn-Jensen & Co., København
ID=913 0031 1965 SISU M/S LST Rederiet Sisu I/S, København, ved Isafold I/S
ID=10783 0032 1965 COSTAS M/S LST Partrederiet af 30. november 1963, Århus, ved Niels Terkildsen
ID=15282 0033 1965 DITTE HOLMØ M/S LST Partrederi i Frederikshavn ved skibsmægler Leo Abel
ID=2275 0034 1965 OTA RIIS M/S LST Direktør Fridtjof Rudolf Riis, Hellerup
ID=15382 0035 1965 ELSE PRIESS M/S LST Direktør Tage Priess, Nykøbing M.
ID=15278 0036 1966 DELTA M/S LST Firma O. Bjørn-Jensen & Co., København
ID=15517 0037 1966 FRANCE M/S LST Aage E. Wonsild, Lyngby, ved Isafold A/S
ID=17132 0038 1966 PIMPERNEL M/S LST Pimpernel I/S, København, ved Isafold A/S.
ID=17133 0039 1966 ROMEO M/S LST Romeo I/S, København, ved Isafold A/S
ID=17134 0040 1966 LONNI M/S LST Lonni I/S, København, ved Isafold A/S
ID=17137 0043 1967 LISBETH BÜLOW M/S LST Svend E. Bülow, Dragør, ved Riis Shipping I/S, København
ID=15518 0044 1967 FRECO M/S LST I/S i Frederikshavn, ved Isafold A/S, København
ID=6848 0046 1967 ELLY LION M/S LST Partrederi Blue Lion, Holbæk, ved Heckscher & Søn, København
ID=771 0047 1968 ORMEN M/S LST Stenco A/S, Odense.
ID=5 0048 1967 ADOLF JENSEN M/S LST Grønlandsministeriet, Grønlands Fiskeriundersøgelser
ID=886 0050 1967 SKAW PILOT M/S LODS Skagen Lodseri, Skagen
ID=6844 0051 1968 HAMLET M/S LST Rederiet Hamlet I/S ved Isafold A/S, København
ID=17139 0052 1968 LAURI M/S LST Rederiet Lauri ved Isafold A/S, København
ID=13963 0053 1968 AMELY M/S LST Børge Husted Andersen, København
ID=12905 0054 1969 WI-TO LION M/S LST Fabrikant Tyge J.E.K. Egelborg, Holbæk
ID=15049 0055 1970 CARL JACOB M/S LST Partrederi ved Carl Jacob I/S, København, ved Isafold A/S
ID=17140 0056 1969 ICECAP M/S LST KØLE Partrederiet Thule, København, ved Albrecht & Boserup
Nej 0057 1969 LISBETH HØJ STF Uddybning Erik Høj, Horsens
ID=15449 0058 1969 ESKIMO M/S LST KØLE Partrederiet Eskimo, København, ved Albrecht & Boserup
ID=16186 0059 1970 GRETHE STEEN M/S LST Steencoasters K/S, Nyborg / Assens
ID=6425 0062 1971 ALICE BEWA M/S LST Bewa XII K/S ved Bewa Line A/S, København
ID=8087 0063 1972 CHRIS LION M/S LST Tyge J.E.K. Egelborg ved rederiet Blue Lion, Holbæk
ID=17141 0064 1972 KIS BEWA M/S LST Bewa XII K/S ved Bewa Line A/S, København
ID=17142 0065 1972 METTE CHRISTENSEN M/S LST P.V. Christensen I/S, København
ID=8700 0066 1973 HELLE BEWA M/S LST Bewa Line, København
ID=8693 0067 <1973/td> LITA BEWA M/S LST Bewa XI K/S, ved Bewa Line A/S, København.
ID=8694 0068 1974 LYKKE BEWA M/S LST Bewa XIII K/S, ved Bewa Line A/S, København.
ID=4841 0069 1974 NINA BEWA M/S LST Bewa XIX K/S, ved Bewa Line A/S, København.
ID=8691 0070 1975 KARIN BEWA M/S LST Bewa XX K/S, ved Bewa Line A/S, København.
ID=7943 0074 1975 OCEAN COAST M/S LST Thership, Næstved, ved Hans J. Therkildsen
ID=17143 0075 1975 INDIAN COAST M/S LST Thership, Næstved, ved Hans J. Therkildsen
IMO 7392282 0076 1975 RIJNHAVEN M/S LST Van Uden Scheepvart, Rotterdam
ID=14178 0084 1976 ATLANTIC COAST M/S LST Thership, Næstved, ved Hans J. Therkildsen
ID=6995 0085 1976 PACIFIC COAST M/S LST
ID=6867 0089 1977 PEP ICE M/S LST Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=17144 0090 1977 PEP COMET M/S LST, KØLE Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=17143 0091 1977 PEP CORAL M/S LST, KØLE Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=6438 0092 1978 PEP SIRIUS M/S LST Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=17146 0093 1978 PEP SPICA M/S LST Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=415 0095 1979 ICE STAR M/S LST KØLE Copenhagen Reefers, København
ID=10817 0096 1978 PETER SIF M/S LST Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=16677 0097 1976 PEP SEA M/S LST Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=16676 0098 1976 PEP SKY M/S LST Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=6437 0099 1977 PEP STAR M/S LST Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=6436 0100 1977 PEP SUN M/S LST Partrederi ved Pep Nautica, København
ID=6413 0101 1977 AFRICAN COAST M/S LST Thership, Næstved ved skibsmægler H.J. Therkildsen
ID=605 0109 1980 LÆSØ M/S PA bilfærge Læsø Andelsselskab, Vesterø
ID=15526 0115 1980 FRELLSEN EVA M/S LST Rederiet I.M. Frellsen, Roskilde
ID=15522 0116 1981 FRELLSEN ANNETTE M/S LST Rederiet I.M. Frellsen, Roskilde
ID=8812 0117 1981 FRELLSEN BIRGITTE M/S LST Rederiet I.M. Frellsen, Roskilde
ID=348 0118 1981 GUNNAR THORSEN M/S LST miljøskib Miljøstyrelsen, København
ID=347 0119 1981 GUNNAR SEIDENFADEN M/S LST miljøskib Miljøstyrelsen, København
ID=599 0120 1981 LOTTE SCHEEL M/S LST Skibsreder Bent Nielsen, Slagelse
ID=797 0121 1982 PETER SIF M/S LST Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=288 0122 1982 FINN SIF M/S LST Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=870 0123 1982 SIGGA SIF M/S LST Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=1389 0125 1983 BRAVO SIF M/S LST Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=750 0127 1984 NUKA ITTUK M/S LST KGH senere Rayal Arctic Line, Ålborg
IMO 8314548 0129 1984 FAROE TRADER M/S LST Faroe Trader P/f, Torshavn Færøerne
IMO 8402228 0130 1985 SHAH KAKHDOOM M/S PA færge BIWTC = Bangladesh IWT, Bangladesh
ID=2058 0131 1983 METTE SIF M/S LST Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=232 0132 1983 EDEL SIF M/S LST Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=413 0138 1985 ICE PEARL M/S LST Partrederiet Ice Pearl, København, ved Copenhagen Reefers A/S
IMO 8508943 0141 1987 BANGLAR JYOTI M/S TK BSC, Chittagong, Bangladesh
IMO 8508955 0142 1987 BANGLAR SHOURABH M/S TK BSC, Chittagong, Bangladesh
ID=17147 0143 1985 STORFONN M/S BGS forsyning DMK-Birthe K/S, Høje Tåstrup
ID=17148 0144 1986 KONGSGAARD M/S BGS forsyning DMK-Anne K/S, Høje Tåstrup
IMO 8401963 0145 1986 CHALLENGER III M/S BGS forsyning DMK-Christine K/S, Høje Tåstrup
nåede ikke dansk reg. Nærmest søsterskib til Byg.nr. 144.
IMO 8401975 0146 1986 OIL CHANCELLOR M/S BGS forsyning DMK-Dorte K/S, Høje Tåstrup
nåede ikke dansk reg. Nærmest søsterskib til Byg.nr. 144.
ID=1188 0148 1988 KATRINE M/S LST CONT Orion-Rederierne, København
ID=1238 0149 1987 VANESSA M/S LST CONT Orion-Rederierne, København
ID=1264 0150 1988 CHRISTINA C M/S LST CONT Orion-Rederierne, København
ID=1759 0152 1989 NORDLAND SAGA M/S LST CONT KØLE Fladstrand Trading & Shipping, København
ID=2357 0153 1992 LONE SIF M/S LST CONT DMK-Bogø K/S, Åbenrå / København
ID=2390 0154 1992 SUSANNE SIF M/S LST CONT DMK-Bogø K/S, Åbenrå / København
ID=2075 0155 1993 MERETE /
RATANA SOPA
M/S LST CONT Bøg Invest 3 K/S / Sanexco Invest, Hellerup
ID=1922 0156 1992 SARFAQ ITTUK M/S PA færge KGH, Ålborg
ID=1921 0157 1992 SAQQIT ITTUK M/S PA færge KGH, Ålborg
ID=1923 0159 1992 SARPIK ITTUK M/S PA færge KGH, Ålborg
ID=2334 0160 1992 GITTE SIF M/S LST CONT Rederiet Knud I. Larsen / DMK-Farø K/S
Nej 0161 1987 ? / NACABARI / ARICHA Færgeleje / landgangsbro Morsø Skibsværft for Bangladesh
ID=1586 0163 1990 KATHRINE SIF M/S LST CONT Sif 36 Rederi-I/S ved Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=1570 0164 1990 FLEMMING SIF M/S LST CONT Sif 37 Rederi-I/S ved Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=1419 0167 1989 GREENLAND SAGA M/S LST CONT KØLE Partrederiet Greenland Saga, Frederikshavn, ved Peter Knudsen, Holte
ID=1763 0168 1991 OCEAN HANNE M/S LST CONT Partrederiet Ocean Nexø II, Nexø
ID=1641 0169 1990 SYSETTE M/S LST RORO CONT Rederiet Sysette A/S, Frederiksberg
ID=1563 0170 1990 ELISABETH M/S LST CONT RORO Rederiet Elisabeth A/S, Frederiksberg
ID=1618 0172 1990 OCEAN ADY M/S LST CONT RORO Partrederiet Ocean Nexø, ved Ocean Prawns I/S, Nexø
ID=1675 0173 1991 COLLEEN SIF M/S LST CONT Sif 38 Rederi-I/S ved Rederiet Knud I. Larsen, København
ID=17149 0174 1993 CATHRINE M/S LST CONT Bøg Invest 5 K/S, ved Orion Rederierne, København
ID=2022 0176 1993 IMGER C M/S LST CONT Bøg Invest 6 K/S ved Sanexco Invest, Hellerup
ID=1935 0177 1992 SOPHIE M/S LST CONT Peder Wessel I K/S ved Orion-Rederierne, København
ID=2528 0178 1993 LISBETH C M/S LST CONT Peder Wessel II K/S ved Orion-Rederierne, København
ID=2522 0179 1993 KARIN B M/S LST Peder Wessel III K/S ved Orion-Rederierne, København
ID=17153 0180 1995 KIRSTEN SIF M/S LST CONT Sandiship 180 A/S ved KIL Management A/S, København
ID=2298 0181 1995 TRSL TENACIOUS M/S LST CONT Sandiship 181 A/S ved KIL Management A/S, København
ID=17155 0182 1991 LOTTE SIF M/S LST CONT Sif Rederi-A/S, ved Rederiet KIL, A/S, København
ID=12150 0183 1991 HANNE SIF M/S LST CONT Sif Rederi-A/S, ved Rederiet KIL, A/S, København
ID=17158 0184 1992 GRETE SIF M/S LST CONT Sif Rederi-A/S, ved Rederiet KIL, A/S, København
ID=2145 0185 1994 GERTIE M/S LST CONT Niels Juel I K/S ved Danship XV ApS / Orion, København
ID=17162 0186 1994 HEIDI B M/S LST CONT Niels Juel II K/S ved Danship XVI ApS / Orion, København
ID=2159 0189 1994 IRENA ARCTICA M/S LST CONT Royal Arctic Line A/S, Nuuk
IMO 9239745 0190 2001 LUIANA Platform forsyningsskib SURF SAS, Frankrig
ID=2360 0191 1996 MAREN MOLS M/S PA færge Mols-Linien A/S, Århus
ID=2366 0192 1996 METTE MOLS M/S PA færge Mols-Linien A/S, Århus
ID=2467 0193 1997 PRINS RICHARD M/S PA færge bil og jernbane Scandlines A/S, København
ID=2468 0194 1997 PRINSESSE BENEDIKTE M/S PA færge bil og jernbane Scandlines A/S, København
ID=2300 0202 1995 VESBORG M/S PA færge Samsø Linien ApS, Samsø
IMO 9112143 0203 1995 KILGAS CHAMPION M/S TK GAS Kilgas Champion ApS, Bahamas / Singapore
Bilbrev 1995-11-09, OZGF2, Reg.nr. D-3623.
Afvist i dansk register ved afleveringen
IMO 9112155 0204 1996 KILGAS COMMANDER M/S TK GAS Kilgas Champion ApS, Bahamas / Singapore
Bilbrev 1996-05-29, OVCQ2, Reg.nr. D-3624.
Afvist i dansk register ved afleveringen
ID=2526 0205 1998 KYHOLM M/S PA færge Samsø Linien A/S, Samsø
IMO 9183192 0207 1998 ASSO VENTUNO M/S LST forsyningsskib Augusta Offshore SpA, Italien
IMO 9187942 0210 1999 ASSO VENTIDUE M/S LST forsyningsskib Augusta Supply Vessels SpA, Italien
IMO 9220902 0214 2000 ASSO VENTITRE M/S LST forsyningsskib Augusta Offshore SpA, Italien
IMO 9133549 0216 1996 KILGAS CRUSADER M/S TK GAS Kilgas Champion ApS, Bahamas / Singapore
Bilbrev 1996-10-03, OXUU2, Reg.nr. D-3651.
Afvist i dansk register ved afleveringen
IMO 9235294 0219 2001 ASSO VENTIQUATTRO/td> M/S LST forsyningsskib Augusta Offshore SpA, Italien
IMO 9245639 0221 2002 N'ZINGA M/S LST forsyningsskib SURF SAS, Frankrig
IMO 9239757 0222 2002 FAR SALTIRE M/S LST forsyningsskib, ankerhåndtering Saltire Shipping Ltd., UK & Farstad Supply A/S, Norge
IMO 1007794 0223 2002 PRINCESS MARIANA M/S Yacht (kun skrog) Danyard A/S Ålborg (for reder reg. i Cayman Isl.)
IMO 9261487 0232 2003 UNION MANTA M/S LST forsyningsskib, ankerhåndtering Unie Van Redding, Sleepdienst, Belgien
IMO 9261968 0236 2002 N'DUVA M/S LST forsyningsskib SURF SAS, Frankrig
 


Forkortelser
4-m. = Fire master
BGS = Bugserbåd
BR. = Bestyrende reder i artrederi.
CONT = Containerskib
EAC = Østasiatiske Kompagni
FISK = Fiskefartøj, trawler
Fred. = Optaget i Frederichsens skibslister, digitale på MfS site.
GAS = Gastankskib
KGH = Kongelige Grønlandske Handel
LST = Fragtskib
M/S = Motorskib
Næ. = Navneændring
PA = Passagerskib
P/r = Partrederi
P&T = Post- & Telegrafvæsenet
SAND = Sandpumper, sandsuger
S/S = Dampskib


Retur forsiden
Gå til skibslisten
Opdateret 2019-12-18.